Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Pukao amortizer

Opruge, amortizeri, ramena, diskovi, čeljusti, doboši...
Odgovori
dejov
Poruka: 75
Član foruma od: utorak, 10. dec. 2013. u 20:47h

Pukao amortizer

Poruka od dejov » subota, 14. maj 2016. u 00:28h

Danas se polukružno okrećem brzinom 5km/h i čujem neki zvuk naprijed. Odmah mi je proletilo kroz glavu da je pukla opruga. Stanem da vidim i uočavam da je pukao amortizer točno ispod šolje na onom navoju.
Sreća svega 100 m od kuće.

Amortizere sam kupio nove Boge u osmom mjesecu pretprošle godine. Garancija bi im trebala biti 24 mjeseca, ako je tako onda ulaze u garantni rok. Od tada prijeđeno nešto manje od 15 000 km.

Prije par mjeseci sam pisao u svojoj temi
http://www.fordclubserbia.org/forum/vie ... 1&start=25

kako imam malo čudan osjećaj na volanu, odnosno da mi kotači prokilzavaju kad skrećem odnosno kada smotam puni volan.
Išao sam ponovo na optiku čovjek provjeri sve i kaže sve je u redu.
Odem na još jednu optiku provjeri majstor sve i kaže ja ovde nemam šta podešavati sve je super, a kaže to bi moglo biti od malo tvrđih guma. Gume nove Goodyear. Tada se već pomalo osjećam kao da nešto umišljam i eto prihvaćam da gume nisu ok al evo danas puče amortizer.

U ponedjeljak ću ići do trgovca gdje sam kupio pa da vidimo šta će da bude.

Evo slika na kojoj sam označio crvenom linijom di je pukao.
Slika
screenshot on pc

dejov
Poruka: 75
Član foruma od: utorak, 10. dec. 2013. u 20:47h

Re: Pukao amortizer

Poruka od dejov » sreda, 27. jul 2016. u 00:05h

Evo pukao amortizer opet.....

Potpuno isto kao i prošli, prednji desni. Sada je pukao originalni Motorcraft. Prošli put je pukao Boge amortizer star godinu i pol.
Isprva sam pomislio da je naletio loš kvalitet amortizera prvi put, al sad očito postoji neka greška koju pokušavam dokučiti.

Evo slika dva potpuno isto puknuta amortizera. U sredini je jedan zdravi.

Slika

Prvi put kad sam stavio nove amortizere, promijenjene su nove opruge (neke FAI), novi seleni vilica (FEBI), nosač amortizera sa ležajem, popularno zvana šolja amortizera (komplet SKF), kugla na toj desnoj strani (MOOG), stabilizatori (FEBI)

Sve je promijenjeno isto na lijevoj i desnoj strani osim kugle koja je promijenjena samo na desnoj i eto već dva puta puca amortizer na desnoj strani. U čemu je problem dal u kugli, šolji, vilici il nečemu drugom stvarno ne mogu dokučiti.

Prvi put neposredno prije nego što mi je pukao amortizer osjetio sam malo "čudan" volan. Odem na dvije optike trapa kažu sve je u mjerama i sve je super. Sada nisam osjetio baš nikakve smetnje. Odem preparkirati auto u garažu i čujem poznat zvuk. Odmah sam znao o čemu je riječ. Pošto sam dobro ispraksiran skinem to za čas. Eh šta ti je iskustvo.... :)

Ako netko ima kakav savjet zlata vrijedan.....

Auto je prije par dana imao lagani sudar, zapravo se dotakli na parkingu, pukao prednji branik, na drugom autu (kadet ona zadnja serija tkz jaje) ne vidi se ništa.



Slikaupload gif from url

dejov
Poruka: 75
Član foruma od: utorak, 10. dec. 2013. u 20:47h

Re: Pukao amortizer

Poruka od dejov » sreda, 27. jul 2016. u 00:21h

Evo iskopao sam i slike razbijenog branika, branici su inače ko staklo.

Slika

Novi branik, polakirano

Slika

Slika


adult image host

Avatar korisnika
Sharpshooter
Poruka: 5010
Član foruma od: četvrtak, 3. dec. 2009. u 09:09h
Lokacija: Beograd

Re: Pukao amortizer

Poruka od Sharpshooter » sreda, 27. jul 2016. u 00:35h

Ako su stavljeni novi kvalitetni delovi, onda ili majstor tu nešto loše montira ili imaš neke baš fine rupe u kraju. :)
Nemam drugih ideja.
2021 - ....... BMW i3 --- 170 električnih konjića
2020 - ....... Mazda 3 MPS --- 260ks
2015 - 2020 Ford Focus ST 225 --- 265ks
2017 - 2018 BMW 120i --- 170ks
2009 - 2017 Ford SportKa --- 110ks

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21107
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Pukao amortizer

Poruka od Markedjani » sreda, 27. jul 2016. u 00:47h

Ovako još nešto nisam video.

Stvarno nemam ideju šta može da bude... jedino što se može doći do zaključka da je nešto "napeto" i da zato pucaju ti navoji.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14452
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Pukao amortizer

Poruka od mbole » sreda, 27. jul 2016. u 02:41h

Ajde slikaj, u krupnom planu, pozeljno na dnevnom svetlu, samo mesto loma na tom sto je sad pukao. Slikaj duz ose amortizera, to jest da se vidi povrsina loma.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

dejov
Poruka: 75
Član foruma od: utorak, 10. dec. 2013. u 20:47h

Re: Pukao amortizer

Poruka od dejov » sreda, 27. jul 2016. u 10:02h

Ovo je sad ovaj što je pukao jučer.

Slika



Ovaj je pukao prije dva mjeseca.

Slika


screenshot windows

Avatar korisnika
Dusan64
Poruka: 5283
Član foruma od: ponedeljak, 23. feb. 2009. u 19:52h

Re: Pukao amortizer

Poruka od Dusan64 » sreda, 27. jul 2016. u 10:09h

Isto su pukli. Tu nešto nije na mestu, stoji pod nepravilnim uglom. Kako se montiraju, normalno ili je nešto teže?

dejov
Poruka: 75
Član foruma od: utorak, 10. dec. 2013. u 20:47h

Re: Pukao amortizer

Poruka od dejov » sreda, 27. jul 2016. u 10:16h

Montiram ih bez ikakvog problema.

Avatar korisnika
Lucky
Poruka: 1084
Član foruma od: sreda, 3. dec. 2014. u 10:44h
Lokacija: Niš

Re: Pukao amortizer

Poruka od Lucky » sreda, 27. jul 2016. u 11:15h

koliko stezes maticu?

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13583
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Pukao amortizer

Poruka od dule0911 » sreda, 27. jul 2016. u 11:25h

Ovako laicki mi se cini da ti je solja tj lezaj u istoj zakovao/los pa se opterecuje ovaj navoj. Mozda je nov a los? Ne znam sta bi drugo moglo ovako da osteti navoj, sem da si ogromnom silom izvlacio tocak na dole, sto nema nikakvog smisla.
Fiesta!!

bojcistv
Poruka: 2028
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Pukao amortizer

Poruka od bojcistv » sreda, 27. jul 2016. u 11:37h

Prema presjeku loma kao da amortizer stoji nakrivo i vremenom pukne. Istina, prvi put čujem i vidim ovako nešto.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8996
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Pukao amortizer

Poruka od van » sreda, 27. jul 2016. u 12:39h

Колико стежеш матици ? Није то неки квалитет челика , јер у супротном амортизер би био веома скуп за производњу . Све матице амортизера су само блокирајуће и нема потребе да се стежу бесомучно . Прочитај у упутству . Друга ствар која ми пада на памет је да има луфта али то би чуо сигурно -

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Pukao amortizer

Poruka od BojanM » sreda, 27. jul 2016. u 16:24h

Meni kao laiku ovo deluje kao pucanje usled pretezanja.
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

dejov
Poruka: 75
Član foruma od: utorak, 10. dec. 2013. u 20:47h

Re: Pukao amortizer

Poruka od dejov » sreda, 27. jul 2016. u 18:02h

Ovako....
Idu dvije matice. Prva ide na šolju amortizera. Nju uopće me stežem. Španerima stisnem opruge, stavim šolju rukom zavidam maticu do kraja i to je to. Kad se otpuste španeri tek onda ta matica bude pod pritiskom opruge. Svaki put je puklo točno ispod ove matice, a nju uopće ne pritežem.

Druga matica ide gore na onu gumiranu kapu i nju isto nisam previše stezao.

Sve više mislim da bi problem mogao biti u šolji i onom ležaju.

dejov
Poruka: 75
Član foruma od: utorak, 10. dec. 2013. u 20:47h

Re: Pukao amortizer

Poruka od dejov » sreda, 27. jul 2016. u 20:57h

Evo slika lijevog amortizera kojeg sam skinuo. Sad sam i njega rastavio. Na njemu nema nikakvog oštećenja. Svi dijelovi su isti na oba, isti postupak al desni puca. Najviše sumnjam na šolje amortizera.

sutra ću oba amortizera dati tokaru da mi ih skrati za 30 mm. Ako ne nađem neke dobre šolje stavit ću svoje stare originalne. sve spakovat nazad pa kako mu bude.


Slika

Slika

Slika

Slika


upload an image

veljo_81
Trovač foruma!
Poruka: 1400
Član foruma od: ponedeljak, 29. okt. 2012. u 19:31h
Lokacija: Kostajnica, Republika Srpska

Re: Pukao amortizer

Poruka od veljo_81 » sreda, 27. jul 2016. u 22:53h

Vidi se na slikama da nisu pukli nacijelo nego napukli pa onda pukli skroz. Kad tako napukne obicno da je bilo usljed djelovanja neke sile koja nije normalna za vozenje auta, znaci da pogodis neku veliku rupu, ivicnjak... Da je zbog stezanja matice ili loseg kvaliteta puklo bi ravnomjerno a ovo je napuklo pa dugo vozeno pa onda puklo skroz

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14452
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Pukao amortizer

Poruka od mbole » četvrtak, 28. jul 2016. u 00:46h

dejov piše:Ovako....
Idu dvije matice. Prva ide na šolju amortizera. Nju uopće me stežem. Španerima stisnem opruge, stavim šolju rukom zavidam maticu do kraja i to je to. Kad se otpuste španeri tek onda ta matica bude pod pritiskom opruge. Svaki put je puklo točno ispod ove matice, a nju uopće ne pritežem.

Druga matica ide gore na onu gumiranu kapu i nju isto nisam previše stezao.
Ta donja, to jest prva matica se priteze i to vise od one gornje.
Strut and spring assembly thrust bearing nut - 59 Nm
Strut and spring assembly top mount nut - 46 Nm

Pada mi napamet da upravo zato sto je ona labava, lezaj moze da "radi" pomalo, i napreze amortizer upravo na tom mestu gde puca.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

dejov
Poruka: 75
Član foruma od: utorak, 10. dec. 2013. u 20:47h

Re: Pukao amortizer

Poruka od dejov » četvrtak, 28. jul 2016. u 21:13h

Nabavio polovan amortizer sve spakovao. U pogonu je.

Uglavnom ništa nije bilo ni labavo ni pretegnuto.
Problem je u šoljama odnosno nosačima amortizera ili kako ih veće netko zove i kapama.
Kupio sam SKF-ov komplet sa ležajevima. Ležaji jesu SKF međutim šolje nisu. Neke no name zapakirane u SKF kutiju.
One su jednostavno pretvrde, prekrute. One jednostavno ne dozvoljavaju amortizeru kada se zakreće volan da cijeli gornji sklop amortizera sa šoljom "diše".

Zato mi se dešavalo ona pojava na volana o čemu sam pričao prije. Kad smotam puni volan i vozim osjećam kako točkovi prokilzavaju.
Baš zato što te šolje su pretvrde i ne dozvoljavaju amortizeru da gore "radi" i baš zbog toga puca amortizer.

Zašto je pucao samo desni amortizer......

Kupio sam Boge amortizere. Kad sam ih montirao vidio sam na kutiji da je jedan proizveden u Turskoj, a jedan u Njemačkoj.
Može na kutiji pisat bilo šta tko zna gdje je šta proizvedeno no nije ni bitno.
to sam slučajno primjetio. Oba amortizera su na oko bila potpuno ista osim one dvije matice koje idu na vrh amortizera i onog šarafa s kojm se steže amortizer u glavčinu. Jedan komplet je bio onako sjajan valjda cinčan ili što jedan onako siv. Uglavnom ja sam te sve nove šarafe i matice ugradio.
Na lijevoj strani su bili sjajni šarafi i matice na desnoj sivi. Baš na toj desnoj strani onaj donji koji se malo više steže je manji odnosno plići.

Sad da li je pucalo na desnoj strani zbog te pliće matice ili je opterećenje na desnoj veće ne znam....

Ipak mislim da su nosači amortizera glavni uzrok. One samo izgledaju kao originalne međutim kad se uzme šubler u ruke i malo premjeri ima tu dosta razlike.

Uglavnom vratio sam sad originalne nosače, matice, šarafe, ležaj... auto se ponaša ok pa vidit ćemo

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13583
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Pukao amortizer

Poruka od dule0911 » četvrtak, 28. jul 2016. u 22:27h

Nadam se da ce to resiti problem... izgleda da nisam bio daleko kad sam rekao lezaj u solji. Posto sam skoro neku fiestu sklapao pa stavio prednji trap samo da je na autu za guranje po dvoristu, ali zaboravio da stavim lezaj... kakve je to zvukove proizvodilo, haos :D
Fiesta!!

Odgovori

Povratak na „Trapovi, kočnice i gume“