Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Ulje za menjac

Redovna održavanja, servisiranja, delovi.
Nije mesto za kvarove.

Moderator: Dragomir

Odgovori
Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 1999
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: Ulje za menjac

Poruka od Jozza » ponedeljak, 29. feb. 2016. u 12:50h

S obzirom da mi je uleteo poslovni put za Zagreb, da li iko zna ima li tog kastrola (FE75W) negde u Zagrebu ili okolini?
Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5030
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Ulje za menjac

Poruka od Neša » petak, 3. jun 2016. u 15:35h

Da li neko zna da li šteti ako je u menjaču ulje GL5 umesto GL4? Piše da gl5 ima duplo više nekih ep aditiva vezano za sinhrone... Pre dve godine pri zameni seta kvačila majstor sipao Eneos 75w90 GL5
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Ulje za menjac

Poruka od 911s [SK] » petak, 3. jun 2016. u 17:11h

Skoro sam dosta čitao o tome, počevši od razlika u odlikama izmedju GL4 i GL5 specifikacija (verovao ili ne, postoje mnoge studije na tu temu), do konkretnih iskustava. Ukratko, GL5 ulja imaju više aditiva koji smanjuju frikciju, kao što su molibden-sulfat (sastavni deo čuvenog Liqui Moly MoS2 i drugih kvalitetnih "uljnih moditifikatora") ili teflon, a koji nisu pogodni za neke odredjene menjače u kojima rad sinhrona zavisi od visokog stepena frikcije. U suštini treba se držati preporuke proizvodjača, iako se GL4 ulje teško nalazi. Moje lično iskustvo - pre par godina sam menjao ulje u menjaču koji zahteva GL4, sipao sam GL5 ulje i ubrzo ostao bez sinhrona prve. Naravno, ne znaći da će svako imati problem sa GL5 uljem umesto GL4, ali kao i sve drugo - svako odstupanje od preporuka proizvodjača je na odgovornost vlasnika.
O kojem je menjaču uopšte reč? Ne bih rekao da Mondeov zahteva GL4 ulje, u tom trenutku je GL5 već bio standard.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5030
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Ulje za menjac

Poruka od Neša » petak, 3. jun 2016. u 17:51h

Fordovo 75-90,Castrol i ostala 75-90 su uglavnom gl4 ili gl4+. Nista onda trazim Castrol multi vehicle 75-90 ako se i dalje proizvodi i menjam sto pre,ako nema onda fordovo.

mtx75 i izgleda da zahteva GL4
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Ulje za menjac

Poruka od bojcistv » petak, 3. jun 2016. u 20:29h

Mnogo puta napisah, ali evo ponovo ću. Castrol syntrans FE 75w i to je to. Bez razmišljanja.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5030
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Ulje za menjac

Poruka od Neša » subota, 4. jun 2016. u 09:27h

ja ne smem tako retko da sipam pravo da ti kažem
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Ulje za menjac

Poruka od van » subota, 4. jun 2016. u 10:47h

У фокуса сам насуо неку 75-90 синтетику , ГЛ5 . У Таунуса са сијериним петостепеним мењачем , Кома 75-90 полусинтетика гл4 , јер ти стари мењали имају синхроне од бронзе коју адитиви из ГЛ5 брзо "ижједу " . Да ли хемиски или механички , нема појма , а и незнам да ли је то тачно , али купио сам Кому . Чудно је то да је уље скроз прозирно , нема боју

Avatar korisnika
walterwolf
Poruka: 22
Član foruma od: ponedeljak, 21. nov. 2011. u 11:48h
Lokacija: Pančevo

Re: Ulje za menjac

Poruka od walterwolf » četvrtak, 9. jun 2016. u 17:55h

:) ĆAO DRUŠTVO! imam jedno pitanje kako da ispustim ulje u menjaču na mojoj fiesti mk4 ??? kod majistora sam je menjao pre dve godine i ni taj nije znao gde mu šraf :shok: ... našo ja na youtub za fokusa al neznam jel to na isto mesto ne bi reko

ovo sam našao na youtub o fiesti ništa nema :(
Poslednja izmena: BojanM, na dan četvrtak, 9. jun 2016. u 22:48h. Ukupno izmenjeno 1 put.
Razlog: Ne piši poruku za porukom u kratkom periodu. Koristi opciju 'Uredi' ako želiš nešto da dodaš.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Ulje za menjac

Poruka od mbole » petak, 10. jun 2016. u 02:09h

Nikako.
Kao i na gomili drugih Fordova tih godista, ne postoji sraf za ispustanje ulja, posto nije predvidjeno da se menja. Jedino kad menjas lamelu pa da ga prevrnes na stranu.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Ulje za menjac

Poruka od 911s [SK] » petak, 10. jun 2016. u 02:52h

Najmladji Ford na kom sam video šraf za ispuštanje ulja je bio '63-će godište hahahaha
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Ulje za menjac

Poruka od van » petak, 10. jun 2016. u 16:37h

Избушиш рупу на најнижем делу, испустиш уље ,урежеш м6 навој , ставиш бакарну подлошку и и заврнеш шраф . Када боље размислим , негде бочно бушити да не одвалиш шраф ако налетиш преко нечега .

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Ulje za menjac

Poruka od mbole » petak, 10. jun 2016. u 20:23h

Ne diras bas nista dok nemas problema iline dobacis do zamene lamele.

Sent from my HUAWEI SCL-L01 using Tapatalk
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5030
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Ulje za menjac

Poruka od Neša » subota, 11. jun 2016. u 20:52h

Ja sam danas zamenio ulje u menjacu i razlika je osetna,menjac sada radi kao sat. Ulje koje sam ispustio bilo je po recima majstora spaljeno i smrdelo je.. samo 3g staro.

Sipao sam Castrol syntrans Transaxle 75w-90 GL4+,full sintetika oko 1400din litar,po karakteristikama je isto kao castrol multivecihle i fordovo fabricko,bistro je skoro kao voda na izgled
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Ulje za menjac

Poruka od bojcistv » nedelja, 12. jun 2016. u 08:15h

Koje je bilo staro ulje?
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Ulje za menjac

Poruka od 911s [SK] » ponedeljak, 13. jun 2016. u 01:39h

Nesa piše:Pre dve godine pri zameni seta kvačila majstor sipao Eneos 75w90 GL5
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5030
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Ulje za menjac

Poruka od Neša » ponedeljak, 13. jun 2016. u 10:06h

S obzirom kako mi sada lepo radi menjac izgleda da je Castrol "tatko" kad su menjacka ulja u pitanju... :D
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

Avatar korisnika
zeteks
Poruka: 1289
Član foruma od: utorak, 12. okt. 2010. u 15:56h
Lokacija: Beograd

Re: Ulje za menjac

Poruka od zeteks » petak, 17. jun 2016. u 19:28h

walterwolf piše::) ĆAO DRUŠTVO! imam jedno pitanje kako da ispustim ulje u menjaču na mojoj fiesti mk4 ??? kod majistora sam je menjao pre dve godine i ni taj nije znao gde mu šraf :shok: ... našo ja na youtub za fokusa al neznam jel to na isto mesto ne bi reko

ovo sam našao na youtub o fiesti ništa nema :(
Mozda ti pomogne ovaj video kako se na focusu sa ib5 menjacem ispusta i dosipa ulje.



Uputstvo je na 26 minutu. Sraf za ispustanje ulja na tom modelu fokusa je prisutan.

Kupi originalno fordovo ulje za tvoj menjac kod zvanicnog uvoznika forda i neces pogresiti.

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 1999
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: Ulje za menjac

Poruka od Jozza » subota, 18. jun 2016. u 23:06h

Nešo, sad je toplo, pravi test šaltanja dolazi kad zazimi. Ja na debelom minusu kad krenem, u treću ubacujem kao stari kamion da vozim, duplo kvačilo i međugas. Sad kad je toplo šalta kao nov. Ja sam naručio bio iz Zagreba preko kolege Castrol Syntrans FE75W, ali mi stiglo Transaxle 75w-140. Naravno, vratio sam i sad čekam. Navodno, našli su mi u BMW servisu Castrol 75W, samo da se organizuju sluzbeno da dođu u Beograd. Čim naspem javljam :)
Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Ulje za menjac

Poruka od bojcistv » subota, 18. jun 2016. u 23:32h

Ponavljam da ovdje ima castrol syntrans 75W FE u Banjaluci u Demi doo za 17 KM po litri. Nema sta da se naručuje. Kome treba neka se javi. Svi koji su ga nasuli riješili su problem sa saltanjem u zimskom periodu.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Ulje za menjac

Poruka od mbole » nedelja, 19. jun 2016. u 01:09h

Ja bi do sad 6 puta kupio ta dva litra originalnog, pa da kosta ko oba bubrega :)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Ulje za menjac

Poruka od bojcistv » nedelja, 19. jun 2016. u 08:36h

Problem je sto ni to originalno ne rješava problem bole. To su skontali i u Fordu nakon 10 godina i promijenili su specifikaciju na ovu koju ispunjava castrol.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
novi81
Poruka: 661
Član foruma od: četvrtak, 19. sep. 2013. u 15:36h

Re: Ulje za menjac

Poruka od novi81 » nedelja, 19. jun 2016. u 11:31h

Jel taj Castrol ide i 5 i 6 brzina? @bojcistv jel iko koliko znaš sipao u 5 brzina?

Talk softly, tread carefully and carry a big gun.

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Ulje za menjac

Poruka od bojcistv » nedelja, 19. jun 2016. u 12:33h

Niko koga ja znam ali sam Ford kaže da u taj ib5 ide dtc mjenjacko ulje, a to je ta da spec koju ispunjava castrol syntrans 75w. Postavio sam na ovoj temi tabelu sa spec za Fordove manuelne mjenjače
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Ulje za menjac

Poruka od mbole » nedelja, 19. jun 2016. u 13:30h

@bojcistv
Pa ako su skontali, valjda sad prodaju ulje koje ispunjava tu specifikaciju?
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 1999
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: Ulje za menjac

Poruka od Jozza » nedelja, 19. jun 2016. u 14:35h

Da, ali za modele posle 2012-te ide drugo ulje, a menjač isti :)
Uglavnom Castrol Syntrans FE75W je ono što nam treba.
Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

Odgovori

Povratak na „Održavanje i servisi“