Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Zamena ulja u automatskom menjacu

Redovna održavanja, servisiranja, delovi.
Nije mesto za kvarove.

Moderator: Dragomir

Odgovori
Avatar korisnika
SASA77
Poruka: 161
Član foruma od: nedelja, 19. okt. 2008. u 02:43h
Lokacija: Sabac

Zamena ulja u automatskom menjacu

Poruka od SASA77 » četvrtak, 7. apr. 2011. u 19:50h

Doslo vreme da se menja ulje u menjacu ali kod mene uvek mora da ima neko "ali" pocinjem da mrzim tu rec. U Sapcu niko ne radi sa automatskim menjacima tako da sam osudjen da taj posao uradim sam. E sad zanima me par stvari: koliko staje ulja u menjac i druga stvar rekose mi da se ispusta ulje iz "bombi" ili kako ih vec ko zove (kako sam ja razumeo da je to nesto na zamajcu) i kako se uopste ispusta ulje iz toga, da li ja imam filter za ulje u menjacu? E da, da ne bi gledali u pasulj ili slicne rekvizite, u pitanju je Ford Scorpio 2.8 85 god.

Avatar korisnika
ace1
Avenger from the past
Poruka: 1983
Član foruma od: petak, 14. nov. 2008. u 19:47h
Lokacija: izmedju (ne smem da kazem)
Kontakt:

Re: Zamena ulja u automatskom menjacu

Poruka od ace1 » četvrtak, 7. apr. 2011. u 20:45h

moras na netu da nadjes koliko ide ulja ili u servisnoj knjizi.
A ti imas torq converter ili ti turbinu umesto kvacila i u njoj imas ulje
uglavnom se cesce menja ulje,pa se turbina ne skida
ali bi trebao da skines karter menjaca i obavezno promenis filter ulja menjaca,bez obzira sto ce ti delovati unutra sve kao novo i cisto
ako budes bio razdvajao motor od menjaca da bi skinuo turbinu imas prozor sa strana na spoju koji je zatvoren plasticnim cepom,njega skini i vrti kardan,da ti dodje sraf od turbine na rupu i tako kad odvrnes sve mozes da je odvojis
obavezno turbinu kad ispraznis od starog ulja ,napuni novim ,otprilike koliko prospes toliko sipaj i malko vise
kad sve spakujes polako dolivaj ulje dok skroz ne povuse u turbinu i napuni potrebnu kolicinu ulja,posto ce sipka da ti pokazuje maksimum i kad to nije
nikako voznja,znaci neutral ili parking pozicija svo vreme dok ne povuce svo ulje,nadji levak i polako treba dosta strpljenja
izgooglaj malo,za slucaj da ima neku specificnost,mada ne bi trebalo to je stariji menjac
Opel killer , in progress autolite evolution ,then bekame restomod and eventually all supercars killer (Ferrari too)
It is 1971
Slika

Avatar korisnika
SASA77
Poruka: 161
Član foruma od: nedelja, 19. okt. 2008. u 02:43h
Lokacija: Sabac

Re: Zamena ulja u automatskom menjacu

Poruka od SASA77 » četvrtak, 7. apr. 2011. u 21:22h

Trazio sam po netu ali nema nigde dva ista podatka. U Tolerance Data pise 8.5 l mada sam nalazio i podatke da ide 10.5 l. E sad, litar ulja je 1500din tako da mi se nedaje dzabe 3000din jer trgovci u Sapcu nece da vrate novac a da ja njemu vratim visak ulja i jos jedna stvar niko u radnji nema toliku kolicinu atf ulja na lageru najvise sto sam nasao je 5 l atf ulja. A na pitanje zasto mi treba toliko ulje kad kazem da zamenim u menjacu svi redom pocinju da se smeju i pitaju gde cu da naspem toliko ulja. Isao sam i kod raznih majstora oni mi kazu da nemoze da stane vise od 5 l, pa makar ga nogom sabijao u menjac. Jedan prijatelj mehanicar mi je rekao za to ispustanje iz turbine ali da se odvrce neki sraf i da ulje iscuri ali tako je na mercedesu jer covek samo njih radi. Drugi majstor koji radi menjace mi je rekao da se cujem sa nekim u Temerinu koji radi automatske menjace i da mi on objasni kako se radi ali ovaj mi nije rekao nista za ispustanje ulja iz zamajca a na pitanje koliko ide ulja rekao mi je oko 5-6 litara ma sipas dok nedodje na max. I sad jos jedno pitanje moze li da se ispusti ulje iz turbine a da se neodvajaju motor i menjac?

Avatar korisnika
Scorpio 696
Poruka: 1273
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:43h
Lokacija: ToP of NoVi SaD

Re: Zamena ulja u automatskom menjacu

Poruka od Scorpio 696 » petak, 8. apr. 2011. u 07:35h

Isto sam i ja prosao kazu sta ces sa litrom ulja da menjas ( u mt75 ide 1,2 L).
Na vecini mesta kaze da ide 8.5L sa filterom i konverterom.

Probaj ovde da vidis(neznam da li se vidi ako nisi uclanjen)

http://www.granada-and-scorpio-online.c ... earbox+oil

http://www.granada-and-scorpio-online.c ... earbox+oil

http://www.granada-and-scorpio-online.c ... descending
Slika

Avatar korisnika
ace1
Avenger from the past
Poruka: 1983
Član foruma od: petak, 14. nov. 2008. u 19:47h
Lokacija: izmedju (ne smem da kazem)
Kontakt:

Re: Zamena ulja u automatskom menjacu

Poruka od ace1 » petak, 8. apr. 2011. u 11:47h

googlaj malo
ja bi ti rekao za taunusove,caprijeve i granadine menjace,tamo nema sigurno sraf za ispustanje ulja iz turbine,mada nisam ubedjen da ima i u ovim novijim,al ajde.U prevodu mora da se skida turbina,ako hoces i iz nje da vadis ulje,a i nemoras.Rekoh ti vec,obicno ljudi menjaju ulje cesce sa fileterom,pa ne skidaju turbinu.
ja bi pre rekao da ide ova veca kolicina ulja sto kaze Max,al to je u varijanti kad sve skidas,ako ne diras turbinu onda kupi 5 litara ,pa dolivaj,ako zafali,i nemoj slucajno da si ga vozio dok ne proradi sistem i skroz ne povuce ulje ,inace cao zdravo lamele i menjac u djubre onda ili 5 glava remont
Opel killer , in progress autolite evolution ,then bekame restomod and eventually all supercars killer (Ferrari too)
It is 1971
Slika

Avatar korisnika
SASA77
Poruka: 161
Član foruma od: nedelja, 19. okt. 2008. u 02:43h
Lokacija: Sabac

Re: Zamena ulja u automatskom menjacu

Poruka od SASA77 » petak, 8. apr. 2011. u 17:31h

Nesto moram uraditi, mada se razmisljam da ga odvezem u Temerin da mi sve to lepo odradi majstor. Nikad dosad se nisam zezao sa tim stvarima a nemam drugi menjac ako ovaj upropastim. U svakom slucaju hvala na odgovorima i naravno javicu kako sam prosao.

Avatar korisnika
Reppa
Poruka: 978
Član foruma od: sreda, 20. okt. 2010. u 20:03h
Lokacija: Temerin
Kontakt:

Re: Zamena ulja u automatskom menjacu

Poruka od Reppa » petak, 8. apr. 2011. u 17:42h

Kod koga u Temerinu?
http://www.polovniautomobili.com/reppa

Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Avatar korisnika
SASA77
Poruka: 161
Član foruma od: nedelja, 19. okt. 2008. u 02:43h
Lokacija: Sabac

Re: Zamena ulja u automatskom menjacu

Poruka od SASA77 » petak, 8. apr. 2011. u 21:18h

Misika neznam prezime.

Avatar korisnika
Reppa
Poruka: 978
Član foruma od: sreda, 20. okt. 2010. u 20:03h
Lokacija: Temerin
Kontakt:

Re: Zamena ulja u automatskom menjacu

Poruka od Reppa » petak, 8. apr. 2011. u 21:27h

Pastor se preziva,u ulici Pap Pavla. thumbsuph
http://www.polovniautomobili.com/reppa

Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Avatar korisnika
SASA77
Poruka: 161
Član foruma od: nedelja, 19. okt. 2008. u 02:43h
Lokacija: Sabac

Re: Zamena ulja u automatskom menjacu

Poruka od SASA77 » petak, 8. apr. 2011. u 22:31h

Neznam ni sam sta da radim. Strah me da nesto ne upropastim. Sve u svemu jos uvek se dvoumim, da li da menjam sam uz asistenciju ovog sto radi mecke ili da idem u Temerin.

Avatar korisnika
darko darko
Poruka: 3889
Član foruma od: petak, 8. jan. 2010. u 11:43h

Re: Zamena ulja u automatskom menjacu

Poruka od darko darko » sreda, 8. jul 2015. u 14:18h

PITANJE!
Posto na mercedes klubu niko nista ne odgovara ajde ovde ce mi sigurno neko komentarisati, A i svaki komentar je dobrodosao!
Naime hocu da zamenim ulje u menjacu!
Ulje je navodno bivsi vlasnik zamenio svo pre 15 000 km, mada nesto mu nebi verovao!
ULje je izvadjeno malo iz menjaca pregledano i dobre boje i mirisa je, bar tako kazu u merc servisu!
Ulje kazu da nije portebno menjati jos!
N Emam nikakvih problema sa menjacom, cimanja ubacivanja u brzinu itd!
Prosli put sam pitao u mercedesovom servisu preporucuju samo iz kartera 4 l od 7 da se zameni sa filterom i tako svi rade na nekih 20 000 km, to je prva varijnta!
Druga varijanta (Svih 7 litara) TJ Zamena sa sipiranjem menjaca kako se i mercedes preporucuje! Radi se sledece, 12 l ulja se tri puat zameni a zadnjih tri litra se doda do maksimuma! Mercedes kaze da se tako menja 90 % ulja iz menjaca! Zasto tako rade nemam pojma, mozda sto nemaju masinu za zamenu ulja!
Treca je varijanta zamena ulja masinom, ovi sto imaju u sopotu, zakaci se ulaz izlaz creva, upali se auto, izadje staro kada krene novo masina se gasi i ulje je zamenjeno 100 % ili ti sve i iz turbine i svega, naravno filteri i zptivci sve ostalo! Jeftinija verzija od ove druge i po meni bolja, preporucuju dekstron 6 nemam pojma ni sta je ni zasto, u njega fabricki ide dektron 3! OVO JE PITANJE BROJ JEDAN KOJE ULJE?
Mislim da je ova zadnja varijnrta najbolja!
E sada neko kaze da obicno posle zamene ove dgruge arijante i trece, zamene ulja moguci su problemi, ili svi izbegavaju ovo 90 ili 100 zamenu ulja to mi nikako ne ide u glavu ZASTO, DRUGO PITANJE I ONO VAZNIJE pitanje? Pa valjda je bolje zameniti svo ulje, nego samo 50 % ko zna koje gradacije i kvaliteta, i sto nekima to krene po zlu posle zamene!
Posto su me toliko isutirali po mozgu, svaki komentar mi je znacajan!

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Zamena ulja u automatskom menjacu

Poruka od milan_gt » sreda, 8. jul 2015. u 14:28h

bitno je pranje, da se skinu opiljci sa magneta na karteru menjaca..


http://www.myturbodiesel.com/images/b5/ ... magnet.jpg

Avatar korisnika
Reppa
Poruka: 978
Član foruma od: sreda, 20. okt. 2010. u 20:03h
Lokacija: Temerin
Kontakt:

Re: Zamena ulja u automatskom menjacu

Poruka od Reppa » sreda, 8. jul 2015. u 14:30h

http://www.pastorautoservis.com/

Nazovi,pa pitaj ga šta preporuči
http://www.polovniautomobili.com/reppa

Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Odgovori

Povratak na „Održavanje i servisi“