Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Koje ulje sipate u fordove?

Redovna održavanja, servisiranja, delovi.
Nije mesto za kvarove.

Moderator: Dragomir

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Koje ulje sipate u fordove?

Poruka od dule0911 » četvrtak, 19. nov. 2015. u 17:04h

Nesa piše:Mislim da bi bilo korisno da se napravi lista sa 7-8 ulja sa fordovim standardom jer Grand motors kao glavni uvoznik postoji samo u vecim gradovima Srbije,posto ste rekli da se fordovo ulje kupuje samo od Granda da ne narucujemo od raznih uvoznika.
offtopic:
Ne moras da narucujes od drugih uvoznika (ako hoces fordovo ulje), imas na forumu Grandovu temu. Pitas za cenu, ako odgovara porucis, dobijes popust ako imas vazecu clansku kartu (a imas) i ulje ti stigne na kucnu adresu thumbsuph
Fiesta!!

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5030
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Koje ulje sipate u fordove?

Poruka od Neša » četvrtak, 19. nov. 2015. u 18:35h

Pitao sam za popust u Grandu i pokazao kartu i nema popust kažu. Znači ima popust samo preko foruma kad se naruči? Odra me Grand 800din litar
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Koje ulje sipate u fordove?

Poruka od BojanM » četvrtak, 19. nov. 2015. u 18:37h

Naravno da je popust samo preko foruma.
dule0911 piše:imas na forumu Grandovu temu
http://www.fordclubserbia.org/forum/vie ... 94&t=22598
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5030
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Koje ulje sipate u fordove?

Poruka od Neša » četvrtak, 19. nov. 2015. u 18:45h

Iz navike u euroauto pokažem karticu i dobijem popust..
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: Koje ulje sipate u fordove?

Poruka od dule0911 » četvrtak, 19. nov. 2015. u 19:05h

Ovo za grand vazi samo preko teme na forumu, skeniras/slikas clansku kartu i dobijes popust.
Fiesta!!

Avatar korisnika
Lale
Domacin foruma
Domacin foruma
Poruka: 2756
Član foruma od: subota, 11. apr. 2009. u 20:22h
Lokacija: Kikinda

Re: Koje ulje sipate u fordove?

Poruka od Lale » četvrtak, 19. nov. 2015. u 21:25h

Kod Granda... sve komplikovano :(
Slika Slika

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Koje ulje sipate u fordove?

Poruka od bojcistv » četvrtak, 19. nov. 2015. u 22:35h

Na Grand temi i dijelovima nisam vidio da je neko odavno dobio odgovor na upit. Ali nevezano za to, preskupo je to 800 din za litar ulja....
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21068
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Koje ulje sipate u fordove?

Poruka od Markedjani » četvrtak, 19. nov. 2015. u 22:47h

Dobijaju ljudi na PP odgovor.

evo baš smo danas ja i dule0911 šopingovali delove u grandu koje smo poručili.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Koje ulje sipate u fordove?

Poruka od BojanM » četvrtak, 19. nov. 2015. u 22:52h

A 800 dinara je čoveka koštalo bez popusta koje ostvaruju članovi.
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
choco
Poruka: 35
Član foruma od: sreda, 23. sep. 2015. u 22:25h

Re: Koje ulje sipate u fordove?

Poruka od choco » nedelja, 22. nov. 2015. u 12:42h

Promijenio ulje, filtere ulja i nafte-filtron.
Ulje ovo divinol fo2 5w-30 913c ispunjava. Ulje 6 litara-30eura i filteri 20 e sa popustom mehanicarskim.
http://clkm.com.ba/divinol.html

http://www.zeller-gmelin.de/view/produc ... 44F6E35542

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Koje ulje sipate u fordove?

Poruka od milan_gt » nedelja, 22. nov. 2015. u 21:51h

A onaj od vazduha si izduvao samo :)

Avatar korisnika
choco
Poruka: 35
Član foruma od: sreda, 23. sep. 2015. u 22:25h

Re: Koje ulje sipate u fordove?

Poruka od choco » nedelja, 22. nov. 2015. u 23:03h

ma nisam ni dirao hahah...skroz sam zaboravio na njega

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 1999
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: Koje ulje sipate u fordove?

Poruka od Jozza » sreda, 25. nov. 2015. u 03:29h

Ja sam se "razočarao" u Formulu 5w-30. Jeste bezobrazno jeftno ulje, ali toliko i vredi i ni dinar više. Prešao sam na G-Energy 0w-40, full (PAO) sintetika. Jeste malo skuplje, ali više me smorilo da stalno gledam nivo ulja. Probao sam još i Castrol Edge fst 5w-30 i G-Energy fe 5w-30, i opet se Formula najviše trošila/dolivala. U gradu razlika i nije bila toliko primetna, ali na autoputu @5.000rpm je postajalo očigledno. Ovaj Dži-Enerdži 0w-40 je "tanka" 40-tica, i po viskozitetu je vrlo slična sa M1 ESP 5w-30, tj skoro isto. Nisam primetio razliku u potrošnji goriva, ali (ako ništa drugo) imam bolju zaštitu motora, a i pritisak ulja pri oštrijoj vožnji i visokoj spoljnoj temperaturi je sigurno bolji. Planiram da probam i Castrol EDGE FST 0w-30, pa da uporedim rezultate analize ispuštenog ulja. Uglavnom, Formula je bila dobra nekih 7000km da bi se nakon toga (po mojoj proceni) degradirala. Na oko deluje dobro, nije tamno, itd, ali je npr motor pri paljenju bučniji. Sa Edžom i (PAO) Enerdžijem toga nema, dok se FE Enerdži isto nije proslavio, verovatno jer je još "tanje" ulje od Formule. Koliko je tome kumovala oštrija vožnja (uvek tek sa dobro zagrejanim motorom) a koliko činjenica da LPG ima veću temperaturu sagorevanja ni sam nisam pametan da odgonetnem. Znam da ćete me sad popljuvati, i prihvatam da budem usamljen slučaj, ali mom autu definitivno više prija kvalitetnije ulje. Formula se, jednostavno, brzo "razbije". Inače, filter ulja sam turio MANN, a za vazduh se brine Filtron.
Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14394
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Koje ulje sipate u fordove?

Poruka od mbole » sreda, 25. nov. 2015. u 03:58h

Nemam nameru da pljujem bilo sta, niti uopste tvrdim da je bolje ovo ili ono, ali kako zakljucujes da je "pritisak pri ostrijoj voznji i temperaturi bolji" i da "imas bolju zastitu motora"?
"Po tvojoj proceni degradira"... kako procenjujes?

I na kraju... koji motor je u pitanju, sa koliko kilometara iza sebe?
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Koje ulje sipate u fordove?

Poruka od bojcistv » sreda, 25. nov. 2015. u 08:06h

PAO sintetika je uvijek bolje ulje jer je po svojim osobinama jednostavno bolje.
Sto se tice tih subjektivnih ocjena one mogu biti samo..subjektivne i nista vise. Ali u svakom slucaju Formula F je bazirana na uljima proizvedenim putem sintetske tehnologije *hidrokrekovana ulja* dok je PAO ulje potpuno sinteticko ulje i samim tim klasa za sebe.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 1999
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: Koje ulje sipate u fordove?

Poruka od Jozza » sreda, 25. nov. 2015. u 10:26h

Po zvuku motora u dva slučaja. Nema čangr-drlj-krk u momentu paljenja. I tiši je pri ubrzanju u u svakoj brzini do crvenog. Znam, jeste subjektivna kategorija, ali i suvozaču se čini(lo) da je tako nakon zamene ulja, tj prelaska na 0w-40. U pitanju je Duratec-he 2.0 sa 205.000km na satu. Stvarna kilometraža nepoznata. Inače sam bio zabrinut da ne shebem nešto gušćim uljem, ali sam "zagrejao stolicu" i našao da je ova 40-ca "tanka", tj jedva da zadovoljava viskoznost 40-ce, a HTHS je 3.5x, tako da je sada SIGURNO <=3.5, tj zadovoljava A5/B5 zahteve i ne predstavlja opasnost po ležajeve, ČAK NAPROTIV! Ovaj trend HTHS vrednosti od 3.5-3.6 veoma podseća na modernu Mobil-ovsku filozofiju, a od skora i Castrol-ovu (sa EDGE FST 0w-30) gde se jedno tebisto ulje nalazi na granici dva zahteva, i može se mirne savesti (zahvaljujući kvalitetu) upotrrbiti i za A3/B3(B4) zahteve (Mercedes, BMW), kao i za A5/B5 (Ford, Volvo).
PS: Ovo moje zapažanje NIJE PREPORUKA drugima šta da sipaju, a trenutno i nemam jake argumente kojima bih drugima nametao svoje mišljenje. Dok ne napravim analizu ulja u labu.
Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Koje ulje sipate u fordove?

Poruka od bojcistv » sreda, 25. nov. 2015. u 12:45h

Nece ulje sa vecim HTHS koeficijentom (vecim od 3.5) stetiti motoru koji je konstruisan da radi sa uljem koje ima HTHS od 2.9 do 3.5 (smanjeni HTHS odnosno fuel efficient (FE) ulja), ali obratno je moguci problem zbog postojanosti uljnog filma i adekvatnog podmazivanja motora u odredjenim rezimima rada. Prevedeno, ulje koje koristi Milangt, recimo je potpuno sinteticki Valvoline 5w40 koji je prvenstveno namjenjen VW 505.00 standardu (HTHS veci od 3.5) i Ford ga bez ikakvih problema i posljedica moze korisititi, a jedino je moguce nesto veca potrosnja goriva u odnosu na uporedivo FE ulje, ali i to je velicina od 1 do 2% sto je zanemarljivo.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 1999
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: Koje ulje sipate u fordove?

Poruka od Jozza » sreda, 25. nov. 2015. u 15:12h

HTHS je na neki način u vezi sa viskozitetom, tako da se ipak treba voditi preporukama proizvođaća i ne ići van preporuke. Jer ako je ulje "debelo", sporije se kreće po motoru, i manja količina ulja mora da se bori sa temperaturom i pritiskom/trenjem.Ja sam uvek za "tanje" ulje, ali ne može svugde, jer ako se pregreje ode pritisak ispod dozvoljenog (a sa njim i protok). Za pretežno gradsku/"penzionersku" vožnju može i HTHS od 2.9, ali za vožnju pod opterećenjem i pogotovo na naših 40+C preko leta, baš mi i ne uliva poverenje. Ozbiljniji proizvođači automobila preporučuju upotrebu za broj "debljeg" ulja ako se vozi pod opterećenjem, pogotovo na visokoj spoljnoj temperaturi. Mislim da Ford forsira FE "tanka" ulja više da bi udovoljio strogim propisima o uštedi goriva nego zahtevima inženjera po pitanju zaštite motora. Toj teoriji ide u prilog jedna priča sa američkog foruma o motornim uljima, gde je jedan korisnik izneo zanimljivo iskustvo sa Duratec motorima u Jaguaru. Naime, u servisu su imali problem sa (citiram) "spinning rod bearing" i tvrdili su da je ulje isuviše "tanko". Problem rešen upotrebom 40-tice! Pametnom dosta.
Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 1999
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: Koje ulje sipate u fordove?

Poruka od Jozza » sreda, 25. nov. 2015. u 15:14h

Zar Milan GT ne koristi Valvolin FE 5W-30?
Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: Koje ulje sipate u fordove?

Poruka od milan_gt » sreda, 25. nov. 2015. u 15:15h

jok more, samo 5 40

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14394
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Koje ulje sipate u fordove?

Poruka od mbole » sreda, 25. nov. 2015. u 18:23h

Samo se sa jednom stvari ne slazem. Protok ce biri uvek isti kakva god bila viskoznost ili sta god... posto je jednostavno pumpa takva da ima konstantan protok

Sent from my GT-I9195 using Tapatalk
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: Koje ulje sipate u fordove?

Poruka od bojcistv » sreda, 25. nov. 2015. u 19:41h

Pumpabilnost direktno zavisi od fizicko hemijskih karakteristika ulja. Samim tim i protok. Jaca viskoznost slabiji protok i obratno. Protok i viskozitet su obrnuto proporcionalni jer je viskoznost sklonost ka tecenju i opisuje unutrasnji otpor moleklula od kojeg direktno zavisi koliko je neka tvar tecljiva ili ne. Ulje je viskoznije od vode ali je voda gusca i teza te ulje pluta po vodi i teze tece od vode. Ista pumpa nece postici isti protok ulja i vode. Bice razlike.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
choco
Poruka: 35
Član foruma od: sreda, 23. sep. 2015. u 22:25h

Re: Koje ulje sipate u fordove?

Poruka od choco » sreda, 25. nov. 2015. u 21:47h

mbole nazalost nisi u pravu... i da se nadovezem Ford formula je preskupo ulje kod nas 60e 5 litara, moze se uzeti pun o bolje ulje za te novce.

Avatar korisnika
Jozza
Poruka: 1999
Član foruma od: sreda, 27. mar. 2013. u 23:55h
Lokacija: Surčin

Re: Koje ulje sipate u fordove?

Poruka od Jozza » četvrtak, 26. nov. 2015. u 00:17h

To je dupla cena!
Poznaćeš me i po mraku, po felnama i šestaku

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14394
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Koje ulje sipate u fordove?

Poruka od mbole » četvrtak, 26. nov. 2015. u 02:39h

Voleo bih da me neko ispravi malo jacim argumentima od "nisi u pravu".
Zupcasta pumpa, kakve su sve pumpe za ulje na SUS motorima, po svojoj konstrukciji ima konstantan protok koji zavisi samo od broja obrtaja pumpe i ni od cega drugog (ajde zavisi i od viskoznosti al negde na trecoj decimali). Upravo zbog toga SUS motori i imaju takvu pumpu.
Moze viskoznost da bude kolika god hoces. Mala... velika, sve dok si u granicama necega sto tece... protok je konstantan za isti broj obrtaja.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Odgovori

Povratak na „Održavanje i servisi“