Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

D2/Evrodizel i dvotaktol/aditivi - misljenja

Redovna održavanja, servisiranja, delovi.
Nije mesto za kvarove.

Moderator: Dragomir

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: D2/Evrodizel i dvotaktol/aditivi - misljenja

Poruka od bojcistv » četvrtak, 4. avg. 2011. u 17:53h

CIsto da obnovim temu i da iznesem svoje iskustvo po ovom pitanju:
Vozim Mondeo TDCI 130 KS i u njega sam cesto sipao ATF (ulje za servo volane i automatske mjenjace). Nisam primijetio neku posebnu razliku da budem iskren. Niti je bolje radio, niti je bolje isao, niti je manje trosio. Kazu majstori da ovo sipanje pomaze da pumpa visokog pritiska (u narodu poznatija kao Bosch pumpa) ne "emituje" metalne opiljke :) koji shebavaju dizne :) . Za ovo stvarno ne znam da li pomaze sipanje bilo dvotaktola odnosno ATF po tom pitanju. Lik koji ima blog o motornim uljima i koji ocigledno zna sta prica tamo mi je rekao da ATF ne treba da sipa u ED, ali je takodje rekao da sipanje niti pomaze niti odmaze. Neko vrijeme nisao sipao ATF (od zime cini mi se) i prije par mjeseci prilikom prvog jutarnjeg paljenja primijetio sam da malo dimi (jedno 5 do 6 sekundi maksimalno) i nemirno radi. Prvo sam pomislio da su grijaci ali kontam da su grijaci onda bi teze palio, a ovaj moj pali kao mina, na po kljuca sto bi rekli. Onda sam odlucio da sipam aditiv za dizel i odabrao sam Liqui Molly koji su mi preporucili drugovi mehanicari. Moram reci da otkada koristim taj aditiv auto osjetno bolje radi, nema dima prilikom paljenja i manje trosi (oko 10%). Tako mogu da kazem da aditivi vjerovatno imaju nekog efekta (pozitivnog naravno :) ) dok za dvotaktol i ATF to ne mogu da kazem, odnosno barem ja nisam osjetio neku razliku.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: D2/Evrodizel i dvotaktol/aditivi - misljenja

Poruka od dule0911 » četvrtak, 4. avg. 2011. u 18:00h

Imamo identicno iskustvo, stim sto sam ja koristio Wurth. A potrosnja mi je bila malo manja, nisam tacno racunao koliko.
Fiesta!!

Tatanga
Poruka: 67
Član foruma od: petak, 28. maj 2010. u 22:04h
Lokacija: BGD

Re: D2/Evrodizel i dvotaktol/aditivi - misljenja

Poruka od Tatanga » ponedeljak, 12. sep. 2011. u 09:56h

@bojcistv:
Koji si aditiv od Liqui Molly-a sipao, s`obrzirom da Liqui Molly ima vise razlicitih aditiva za dizel motore.

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: D2/Evrodizel i dvotaktol/aditivi - misljenja

Poruka od bojcistv » utorak, 20. sep. 2011. u 19:24h

Sipao sam onaj pod sifrom 5139. Evo link za taj aditiv:
http://www.liqui-moly.de/liquimoly/prod ... db=web.nsf
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
Cedo
VIP
Poruka: 3136
Član foruma od: nedelja, 27. dec. 2009. u 15:32h
Lokacija: Novi Sad/Mišeluk

Re: D2/Evrodizel i dvotaktol/aditivi - misljenja

Poruka od Cedo » utorak, 20. sep. 2011. u 19:47h

Sipao sam Würth CR aditiv pre par hiljada km i mogu reci da ima odredjenog efekta, motor tise radi i ima ugladjeniji rad prilikom prvog paljenja, planiram da ga sipam ponovo ovih dana..prvi put je isao na pun rezervoar, sad cu na 30ak litara, preporuka proizvodjaca je na 30-50l..
Titanium u garaži, Ghia napolju, Zetec prodat..

Slika

Avatar korisnika
vladag
Poruka: 153
Član foruma od: utorak, 22. feb. 2011. u 21:45h
Lokacija: Lazarevac

Re: D2/Evrodizel i dvotaktol/aditivi - misljenja

Poruka od vladag » utorak, 20. sep. 2011. u 21:53h

Da se i ja malo uključim u temu. Jes' da sada vozim benzinca, ali pored njega imam i Common Rail dizela, a promenio sam i gomilu dizel auta ranije.
Za sipanje dvotaktola u novija auta koja su predviđena konstrukciski samo za Evro (ili eko 3 stariji) dizel, nema nikakve potrebe. Možda će samo majstori u servisima koji rade remont dizni Common Rail dizela zadovoljno trljati ruke. Šta mislite, kakav efekat ima promena u viskozitetu i sastavu dizela na dizne koje bacaju 1200 bari pritiska?
Neki efekat može da postoji jedino ukoliko tu "rabotu" obavljate na strijim dizelima iz 1990, 91 i sl. Njihove pumpe visokog pritiska su predviđene za "gušće" gorivo D2, pa im ređi evro dizel povećava potrošnju. Lično, i ja sam u starije dizele sipao dvotaktol (kada sam sipao evro dizel u rezervoar), mada nisam i posle pređenog ogromnog broja kilometara primetio nikakvu razliku. Sipao sam dvotaktol i u običan D2, ali sam posle nekog vremena odustao. Sipao sam i Sae 30 ulje, ali motor je radio potpuno isto kao sa običnim D2. Samo mi nije jasno kako se na zapadu ti auti još voze i na evro dizel, a Švaba sigurno neće sipati dvotaktol u rezervoar.
Možda na duže staze na starim dizelima to i pomogne, ali dobro pazite da li tu rabotu da radite i sa novijim motorima. Ja lično to ne bi radio ni za kakve pare sa mojim Picassom. Tek za informaciju, remont dizni (Bosh) košta 400 evra (sve četiri), dok je remont Simensovih sa tečnim kristalima (jače varijante istih motora) gotovo nemoguć. Nova Bosh dizna košta 270 eura, a Simensova oko 600 eura po komadu. Pa vidite da li se isplati kocka. Mislim da PSA HDI motori imaju dosta sličnosti sa TDCI Ford motorima.
Što se tiče samih aditiva, moje mišljenje je da su ovi jeftiniji bacanje para dok ovi skuplji (Liqui moli i sl.) stvarno rade. Do sada sam koristio aditive za čišćenje sistema ubrizgavanja (i na benzincima i na dizelima) i aditive za ispiranje motora od starog ulja i taloga. Utisci su više nego pozitivni.
Još jedan savet. Ukoliko se koristi aditiv za čišćenje sistema ubrizgavanja, obavezna je prethodna zamena filtera goriva, tek da ne bi nečistoće iz njega uspele da dođu do pumpe i do dizni. Takođe, korišćenje tog aditiva može da pokrene i nečistoće iz rezervoara i da začepi filter. Za vodu u gorivu bolji aditivi su neprikosloveni.
Kada nemam ništa pametno da kažem, ja biram da ćutim

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: D2/Evrodizel i dvotaktol/aditivi - misljenja

Poruka od bojcistv » utorak, 20. sep. 2011. u 22:28h

Masa njih govori o sipanju dvotaktola i ATF u gorivo radi podmazivanja pumpe. Ja sam to sve probao i nikakvo poboljsanje nisam osjetio. Iskreno. Mozda to i ima nekog efekta ali ja ga nisam osjetio ni u kom slucaju.
Jedino poboljsanje je bilo kada sam nasuo aditiv i to je to. Ljepsi rad, manja potrosnja, ujutru nema ni malo dima prilikom paljenja i tako to.
Niko mi nije rekao da je potrebno promijeniti filter goriva prilikom sipanja aditiva, a i u servisnom uputstvu za taj aditiv je receno da se odrzavanje sprovodi sasvim uobichajeno i da ne treba mijenjati nista prije toga, jedino da treba da se aditiv sipa samo na pumpi neposredno prije tocenja goriva.
U svakom slucaju, ja sam iskusio da taj aditiv pomaze i stvarno mogu da ga preporucim bilo kome mirne savjesti.
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Tatanga
Poruka: 67
Član foruma od: petak, 28. maj 2010. u 22:04h
Lokacija: BGD

Re: D2/Evrodizel i dvotaktol/aditivi - misljenja

Poruka od Tatanga » sreda, 21. sep. 2011. u 11:34h

@bojcistv:
Hvala na odgovoru.

Godinama pratim rasprave oko sipanja dvotaktola u dizel gorivo, i ta se rasprava izgleda vodi na "planetarnom nivou". Clan sam jednog nemackog i jednog engleskog auto foruma ( :ford: ), na kojima se vode velike i zestoke rasprave na temu dvotaktola u dizelu. Trenutni zakljucak sa tih foruma je takav da je sipanje dvotaktola obavezno (ili aditiva koji dodatno podmazuju sistem ubrizgavanja). Neki clanovi foruma su laboratorijski ispitali kvalitet (citaj: moc podmazivanja) dizela, i rezultati su porazavajuci. Odnosno moc podmazivanja njihovog dizela nezadovoljava ni zahteve Common Rail sistema, a kamo li strajih dizelasa. Nemci sipaju dvotaktol cak i automobile iz 2011. godine, Englezi su vec malo obazriviji. Jedan Nemac cak tvrdi da Mercedes i dan danas u svoje nove dizelase (pre isporuke) sipa i do jedan litar dvotaktola na 10-15 litara goriva koliko sipaju u automobil pre izlaska iz fabrike. Dalje, u nemackoj su pravljene analize kako sagoreva dizel a kako sagoreva dvotaktol u dizel masinama. Rezultati pokazuju da dvotaktol daleko bolje sagoreva nego bilo koje poznato dizel gorivo ( sa nemacke teritorije ). Navodno cak i automobili koji su pusili na izduvu, posle sipanja dvotaktola prestaju sa pusnjarenjem i smanjuje se emisija CO na minimum, a prisustvo dvotaktola u dizelu ne moze ni nemacki TÜV da ustanovi.

Moje licno iskustvo se sledece: koristim ED i dvotaktol sipam redovno od zadnjeg remonta pumpe (Lucas)- skoro dve godine. Jedino sta se stvarno primeti je mnogo tisi rad kad je hladan motor (nema cekicanja) i to bez obzira na spoljnju temperaturu. Sve ostalo je u domenu placeba.

I na kraju da dodam i sldece: aditiv od LM koji je koristio Bojcistv, ima izmedju ostalih i ulogu boljeg podmazivanja. Da li to znaci da je problem loseg podmazujuceg svojstva danasnjeg dizela poznat i u auto industriji (ali se cuti radi zarade na remontu i prodaji delova), ili to LM i ostali onako usput dodaju i supstance za podmazivanje u svoje aditive?
Presudite sami.

Avatar korisnika
nikola
Poruka: 477
Član foruma od: sreda, 4. mar. 2009. u 23:47h
Lokacija: Beograd

Re: D2/Evrodizel i dvotaktol/aditivi - misljenja

Poruka od nikola » sreda, 21. sep. 2011. u 12:15h

Zanimljivo 8)
Jel imaš neki link do tih tema na forumimam koje pratiš. Ovo bi bilo vrlo interesantno videti. Ako uzmemo pretpostavku da je sve istina što si naveo u postu, onda padaju u vodu teorije i komentari tipa: "Pitaj Nemca da li sipa dvotaktol u gorivo" ili "Šta mislimš, kako Nemci voze svoje autmobile bez dvotaktola". Pa eto, da gvirnemo malo i vidimo šta i ti nemci rade hahahaha

Tatanga
Poruka: 67
Član foruma od: petak, 28. maj 2010. u 22:04h
Lokacija: BGD

Re: D2/Evrodizel i dvotaktol/aditivi - misljenja

Poruka od Tatanga » sreda, 21. sep. 2011. u 13:03h

Evo nemackog linka:

http://www.motor-talk.de/forum/2-takt-o ... terndoktor

http://www.motor-talk.de/suche.html?sea ... kt-%C3%96l

Evo jos malo mog licnog iskustva. Cesto putujem na relaciji SRB-D-SRB (mondeo 1.8 TD ili Focus 1.6 TDCi), i potrosio sam dosta njihovog dizela sa razno raznih pumpi.
Mogu samo da konstatujem da njihovo gorivo nije bas svuda onako dobro, kako to kod nas ljudi zamisljaju. Pogotovo sto zadnjih godina pojedine rafinerije dodaju poveliki procenat bio dizela u fosilni dizel, tako da ... Nije sve zlato sto sija.

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: D2/Evrodizel i dvotaktol/aditivi - misljenja

Poruka od bojcistv » sreda, 21. sep. 2011. u 14:26h

I na kraju da dodam i sldece: aditiv od LM koji je koristio Bojcistv, ima izmedju ostalih i ulogu boljeg podmazivanja. Da li to znaci da je problem loseg podmazujuceg svojstva danasnjeg dizela poznat i u auto industriji (ali se cuti radi zarade na remontu i prodaji delova), ili to LM i ostali onako usput dodaju i supstance za podmazivanje u svoje aditive?
Pa manje vise kompletan automobil se moze napraviti ako ne da traje vjecno onda barem veoma dugo. Kao i uostalom mnogo toga danas. Ali naravno nikom od velikih i bogatih to nije u interesu jer kako bi onda bili veliki i bogati. Mislim da je danasnji dizel kompromis koji se mora postici izmedju potrebnog podmazivanja dijelova pumpe i injektora i talozenja sumpora koji sluzi za podmazivanje na te iste injektore. Isto kao i kod ovjesa, ako zelis sportsku voznju ovjes mora biti sportski,sto ce reci neudoban i tvrd, ako zelis komfornu voznju ovjes mora biti mekan i imati veci radni hod ali tada zaboravi sportsku voznju. Uglavnom radni vijek danasnjih automobila je namjerno skracen jer se sve ionako kupuje zato sto ti to tako kazu na TV-u a ne zato sto ti to nesto treba, pa onda nema potrebe da se prave sistemi koji ce besprijekorno da rade 20 ili 30 godina jer bez obzira na ispravnost takvog automobila (mislim starog 20 godina) ljudi ce kupovati novi svakih 5 ili 7 godina (zavisno od lizinga).Stoga, kome treba gorivo koje ce podmazivati sisteme ubrizgavanja da bi isti radili 20 godina? Samo nama obichnim ljudima i vozacima, ali nas niko i ne pita, zar ne?
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

Avatar korisnika
vladag
Poruka: 153
Član foruma od: utorak, 22. feb. 2011. u 21:45h
Lokacija: Lazarevac

Re: D2/Evrodizel i dvotaktol/aditivi - misljenja

Poruka od vladag » sreda, 21. sep. 2011. u 16:15h

Ovo su novi momenti. Ipak i to zahteva analizu troškova. Ako na 400, 500 km moraš sipati po litar dvotaktola u naftu, 100 litara dvotaktola ti je dosta na 50000 km. To će biti na kraju da ti treba za 200000 km. (to je prosečni vek sistema ubrizgavanja na autu) 400 litara dvotaktola. Toliko te na kraju i košta remont pumpe i dizni na starijem tipu motora, a sve to pod uslovom da je priča o dvotaktolu tačna. Niko mi ne garantuje da nakon 200000 km. neću morati raditi pumpu i dizne i ako dodajem dvotaktol u naftu.
Ulje dvotaktol je napravljeno da lako sagoreva i da ne ostavlja talog posle istog. Međutim, ko je vozio malo bolje motore (dvotaktne) zna da i dvotaktola ima raznog. Koliko se sećam, pre 15-ak godina Castrol je pravio specijalni dvotaktol za trke a razlika između njega i tadašnjeg Nis-ovog je bila kao nebo i zemlja. Ali je i cena bila nebo i zemlja. Lepo se sećam da je drugar plaćao litar tog Castrola 60 maraka u to vreme. Ja sam za moj motor koristio Texaco i sa njime sam bio vrlo zadovoljan. Cena mu je tada bila oko 15 maraka.
Ipak i to pisanje Nemaca me neće ubediti da u Picassa sipam dvotaktol. Znam mnogo automobila (neki su stvarno teško eksplatisani) sa 2.0 HDI motorom koji i ako nisu koristili dvotaktol prelaze preko 300, 400000 km bez problema sasistemom ubrizgavanja. Uopšte, na Comon rail motorima dizne su potrošni deo koji se mora menjati na određenoj kilometraži.
Kada nemam ništa pametno da kažem, ja biram da ćutim

Tatanga
Poruka: 67
Član foruma od: petak, 28. maj 2010. u 22:04h
Lokacija: BGD

Re: D2/Evrodizel i dvotaktol/aditivi - misljenja

Poruka od Tatanga » sreda, 21. sep. 2011. u 20:08h

@Vladag:
Malo si preterao sa troskovima, na pun rezervoar (60-70L) ide oko 250cl.
Litar kvalitetnog 2T ulja je oko 500 do 700 dinara.

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: D2/Evrodizel i dvotaktol/aditivi - misljenja

Poruka od mbole » sreda, 21. sep. 2011. u 20:34h

Dizne su potrosni deo i na klasicnom dizelu, samo sto mi imamo filozofiju "majstore, a jel to moze da se nabudzi da ide jos malo", pri cemu je "malo" zauvek.
Klasicne dizne samo manje pokazuju svoju istrosenost, posto je klasicni dizel napravljen da radi sa svojim nesavrsenostima, pa su mu tolerancije za svaki od delova daleko vece nego kod CR-a. Inace trebalo bi dizne kontrolisati na oko 100-150 KKm, kada im je najcesce i vreme za zamenu, iako i dalje motor radi i ne pokazuje neke znake problema (ne pokazuje znake tipa nece da upali, stuca trese...). Samo polako pocinje da raste potrosnja, da se smanjuje snaga... Zbog loseg mlaza, odnosno slabo rasprsenog goriva, ono ne sagoreva u potpunosti (usled toga raste potrosnja i smanjuje se snaga), ali se istovremeno to odrazava i na vek motora, posto izmedju ostalog nesagorelo gorivo spira uljni film sa zidova cilindara.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
vladag
Poruka: 153
Član foruma od: utorak, 22. feb. 2011. u 21:45h
Lokacija: Lazarevac

Re: D2/Evrodizel i dvotaktol/aditivi - misljenja

Poruka od vladag » sreda, 21. sep. 2011. u 22:13h

Upravo tako mbole. Dobar majstor će na prvi znak istrošenosti reći da loša dizna može da upropasti motor za dve godine. I ako to drastično zvuči, to je i te kako moguće. Samo mi nije jasno kako dvotaktol produžava životni vek dizni. Za pumpu mogu da predpostavim, ali za dizne mi nije jasno baš ni malo. Dizne nemaju pokretne delove, a habaju se (ulošci) sa prolaskom goriva pod visokim pritiskom. Ta priča jedino drži vodu za potencijalne metalne opiljke iz pumpe. Ipak, kada pumpa dođe do opiljaka, ona je davno odradila svoje, t.j davno je bila zrela za remont. Uzgred, još nisam video pumpu koja u sebi nema neki od sistema prikupljanja dotičnih opiljaka, bilo sa magnetom ili nečim drugim.
Batice, ja u motornu testeru sipam 250 ml ulja (kvalitetnog) na 12l benzina. Šta misliš, koliki procenat dvotaktola ti treba da bi bila dovoljna smeša za navodno "spasenje" pumpe. I dalje mislim da mi previše tražimo od naših motora. Koliko znam Perpetum Mobile još nije pronađen, a dvotaktol sigurno tome neće doprineti.
Ja sam takođe sipao dvotaktol u svoj auto ranije (stari tip dizela). To sam radio bilo da vozim na D2 ili Evro dizel. Nikakav boljitak (ako se realno razmišlja - bez placebo efekta) nisam osetio, a prešao sam tako oko 150000 km. (uzgred, ipak sam morao da radim dizne).
A šta da radimo sa time, da smo u svoje mašine ranije, kada nije bilo aditiva protiv smrzavanja, u dizel sipali benzin ili petrolej (20-25l na 200 litara nafte). Pa po tome bi motori morali da pocrkaju nakon 5000 pređenih kilometara. Neki moji poznanici su do skora vozili još ta auta bez ikakvih intervencija na pumpi i diznama. Inače, sipanje petroleja i benzina je suprotno od sipanja dvotaktola u naftu t.j. smanjuje viskozitet nafte. Šta bi rekli na to da stariji dizeli mogu da rade sa pola-pola smešom benzina i nafte (doduše vuku kao benzinci), ali im ne ode prvo pumpa već dihtung glave motora.
Najveći problem našeg naroda je taj što misle da je sve na autu napravljeno da večno traje i da se ne pohaba ni nakon pređenog 1000000 km. Sve ima svoj vek trajanja pa i sistem ubrizgavanja. Možda će se sa dodavanjem dvotaktola ukrasti još koja desetina hiljada km., ali mnogo bolji rezultat se postiže sa češćom zamenom filtera, ispuštanjem vode iz goriva, kao i boljim kvalitetom nafte.
Kada nemam ništa pametno da kažem, ja biram da ćutim

edison
Poruka: 94
Član foruma od: ponedeljak, 19. okt. 2009. u 22:42h
Lokacija: zenica

Re: D2/Evrodizel i dvotaktol/aditivi - misljenja

Poruka od edison » subota, 24. sep. 2011. u 22:19h

@bojcistv
molim te gdje si u bosni kupovao taj aditiv i način upotrebe (sipanje u prazan ili pun rezervoar).

bojcistv
Poruka: 2027
Član foruma od: nedelja, 14. feb. 2010. u 19:46h
Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska, BIH

Re: D2/Evrodizel i dvotaktol/aditivi - misljenja

Poruka od bojcistv » nedelja, 25. sep. 2011. u 08:57h

Zastupnik za Liqui Molly ti je Metal Merc iz Kiseljaka. Ovo im je internet sajt: http://www.metalmerc.com/.
Probaj da ih kontaktiras pa ti oni mogu reci s kojom prodavnicom rade u tvom gradu ili regiji. Ja sam direktno zvao distributera za Republiku Srpsku i covjek mi je to donio da ne kazem kuci. Ne bih da zvucim dosadan i da se ponavljam, ali opet napominjem da su svi Liqui Molly proizvodi za svaku preporuku, ja koristim i njihovo motorno ulje i strava je, a nije toliko skupo. Rijetko je danas vidjeti bilo koji prozivod sa oznakom "Made in Germany" :)...
"The bitterness of poor quality remains long after the sweetness of low price is forgotten." - Benjamin Franklin
"Iskustvo je saznanje da si bio idiot. Zdrav razum je pokušavanje da ne budeš idiot. Mudrost je saznanje da ćeš i dalje biti idiot."

edison
Poruka: 94
Član foruma od: ponedeljak, 19. okt. 2009. u 22:42h
Lokacija: zenica

Re: D2/Evrodizel i dvotaktol/aditivi - misljenja

Poruka od edison » ponedeljak, 3. okt. 2011. u 08:38h

Da li smijem ovaj aditiv koristiti za focusa 1,8 tdci:
Liqui moly šifra: 5120
SUPER DIESEL ADDITIV
ADITIV ZA SUPER DIZEL

Sa dodatkom Cetana za veću snagu motora, manje detonacije, mirniji rad, lakše paljenje. Čisti motor i agregate za ubrizgavanje, a sprečava sagorevanje i topljenje iglica na brizgaljkama. Obezbeđuje optimalno iskorišćavanje i sagorevanje sa uštedom goriva. Smanjuje se korozija i habanje. Predstavlja plus za super dizel gorivo. Pogodan za dizel goriva sa smanjenom količinom sumpora. Testiran na turbo.

Primena: Za sve dizel motore u putničkim i teretnim vozilima, traktorima, građevinskim mašinama i stacioniranim motorima. Izvanredno pogodan za konzerviranje motora, a pogodan za duže mirovanje u ekstremnim uslovima. Dugotrajno dejstvo za 2.000 km. Kod dodavanja rezervoar treba da je 3/4 pun. 250 ml. je dovoljno za max. 75 l. dizel goriva
Hvala

Avatar korisnika
Cedo
VIP
Poruka: 3136
Član foruma od: nedelja, 27. dec. 2009. u 15:32h
Lokacija: Novi Sad/Mišeluk

Re: D2/Evrodizel i dvotaktol/aditivi - misljenja

Poruka od Cedo » ponedeljak, 3. okt. 2011. u 14:02h

Sto da ne..ako te zeza sistem ubrizgavanja mozes probati i LIQUI MOLY DIESEL SPULUNG ako preferiras ovog proizvodjaca, imas i Wurth, Wynn`s itd..
Titanium u garaži, Ghia napolju, Zetec prodat..

Slika

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5030
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: D2/Evrodizel i dvotaktol/aditivi - misljenja

Poruka od Neša » nedelja, 5. avg. 2012. u 14:14h

Jel moze aditiv za comonrail dizel u TDDI motor? Sipao bih neki preventivno ili ima neki aditiv specijalno koji ide u ove motore?
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

Avatar korisnika
vladag
Poruka: 153
Član foruma od: utorak, 22. feb. 2011. u 21:45h
Lokacija: Lazarevac

Re: D2/Evrodizel i dvotaktol/aditivi - misljenja

Poruka od vladag » nedelja, 5. avg. 2012. u 15:11h

Na koji aditiv misliš? Aditiv za povećanje cetanskog broja dizela ili onaj drugi za eliminisanje vode i ostalih nečistoća iz sistema ubrizgavanja. I nikako na CR motorima ne koristiti aditive od običnih pumpa - dizna motora. I nov filter goriva je za preporuku.
Izvini, sada sam video da je tvoj motor tddi što znači običan pumpa dizna motor.
Kada nemam ništa pametno da kažem, ja biram da ćutim

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5030
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: D2/Evrodizel i dvotaktol/aditivi - misljenja

Poruka od Neša » nedelja, 5. avg. 2012. u 15:14h

Aditiv za ciscenje sistema i dizni
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

Avatar korisnika
milan_gt
Poruka: 11693
Član foruma od: subota, 17. jul 2010. u 17:43h
Lokacija: Uzice - Bela Zemlja

Re: D2/Evrodizel i dvotaktol/aditivi - misljenja

Poruka od milan_gt » nedelja, 5. avg. 2012. u 15:38h

vw je pumpa dizna..ne tddi

Avatar korisnika
vladag
Poruka: 153
Član foruma od: utorak, 22. feb. 2011. u 21:45h
Lokacija: Lazarevac

Re: D2/Evrodizel i dvotaktol/aditivi - misljenja

Poruka od vladag » utorak, 7. avg. 2012. u 23:08h

Pa zar TDDI nema pritisak ubrizgavanja na diznama 120 - 140 bari?
Sada ću baš da pogledam u auto dati. Ako nema centralnu magistralu kao CR motori onda je klasičan pumpa dizna motor.
Kada nemam ništa pametno da kažem, ja biram da ćutim

Avatar korisnika
vladag
Poruka: 153
Član foruma od: utorak, 22. feb. 2011. u 21:45h
Lokacija: Lazarevac

Re: D2/Evrodizel i dvotaktol/aditivi - misljenja

Poruka od vladag » utorak, 7. avg. 2012. u 23:14h

Evo proverio. 1.8 TDDI ima klasično rotacionu pumpu i dizne a common rail je 1.8 TDCI.
S obzirom da je stariji tip motora može i neki običan aditiv, ali mu sigurno neće škoditi niti aditiv od CR motora (opasno je kontra). Uostalom, sve ti lepo piše na pakovanju.
Kada nemam ništa pametno da kažem, ja biram da ćutim

Odgovori

Povratak na „Održavanje i servisi“