Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Preventivno održavanje automobila

Redovna održavanja, servisiranja, delovi.
Nije mesto za kvarove.

Moderator: Dragomir

Odgovori
Perapera
Poruka: 7
Član foruma od: ponedeljak, 15. mar. 2021. u 13:03h

Preventivno održavanje automobila

Poruka od Perapera » sreda, 30. avg. 2023. u 14:54h

Svi znamo da je za isprvan rad automobila potrebno redovno servisiranje koje podrazumeva zamenu ulja, filtera, svećica, kaiševa, tečnosti,...

Problemi sa kočnicama, gumama, svetlima, su relativno laki za uočavanje pa se pitanje koje hoću da postavim ne odnosi na nabrojane stavke.

Da li postoji neko pravilo (vremenski intervali ili pređena km) po kom bi trebalo raditi zamenu delova čija promena nije obuhvaćena malim i velikim servisima a u cilju sprečavanja nastanka većih problema?

Mislim na preventivnu zamenu delova pre nego što se oni pokvare ili potroše.

Pretpostavljam da zamenu delova sistema za upravljanje i vešanje ne treba raditi pre pojave problema. Kada raditi reglažu trapa? Amortizeri i opruge tek kad počnu da lupaju?

Više pita sam čuo, posebno u letnjem periodu, da su na kolima pucala creva rashladnog sistema, da su se kvarili termostati, pucale boce za antifriz, crkavale pumpe za benzin... Da li ima smisla njihova zamena radi preventive?
Menjate li ulje u menjaču, kočionu tečnost, ulje servo volana? Da li redovno servisirate klimu ili čekate da oslabi hlađenje? Koliko često menjate antifriz?

Nadam se da ste razumeli kakvu nedoumicu imam pa pišite o delovima koji se lako kvare, čiji se problemi ne primećuju na jednostavan način a mogu da dovedu do većih problema.

Vlasnik sam Fieste iz 2006, 1.4 16V, benzin sa oko 130.000km pa me pre svega zanima preventivno održavanje ovog modela a naravo pišite i ostalim modelima sve što je korisno.

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21111
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Preventivno održavanje automobila

Poruka od Markedjani » sreda, 30. avg. 2023. u 22:39h

većinu problema sa rashladnim sistemom se eliminiše sa redovnom zamenom antifriza na dve godine za običan antifriz i max 5 godina za g11-g12 antifrize.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8997
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Preventivno održavanje automobila

Poruka od van » petak, 1. sep. 2023. u 18:29h

Пумпа за бензин , ако ти цркне фабричка ,заменске после иду на сваких пар говина .Није проблем заменити ако ауто има ревизиони отвор .
Четкице анласера , код мене држе 150 000 км . Четкице алтернатора . Круцијалне . Када се поједу , стаје ауто после 10ак км . Држале су 280 000 км код мене . Зависи од модела до модела , код неких је замена лагана , код других доста захтевнија .
Контролиши свећице и зазор на њима , немој да се повећа страда бобина од тога .
Сервис редован , уље фитери итд . Велики сервис , каишеви , шпанери ролери , водене пуме . У принципу те компоненте не издају тако лако . Траба баш дебело да прегураш интервал да би почеле да праве проблем.
НА трапу и вешање се делови мењају кад оду , добију луфт . Само се мењају када имају мали луфт а не када све крене да тандрче .

Odgovori

Povratak na „Održavanje i servisi“