Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Reparacija VV karburatora

Redovna održavanja, servisiranja, delovi.
Nije mesto za kvarove.

Moderator: Dragomir

Odgovori
Nemanja1
Poruka: 27
Član foruma od: četvrtak, 4. avg. 2022. u 22:37h

Reparacija VV karburatora

Poruka od Nemanja1 » nedelja, 14. avg. 2022. u 20:59h

U pitanju je motorcraftov VV karburator sa siberom, koji uopste ne radi na benzin. Na stelovanje ne reaguje. Hocu da odradim reparaciju istog i da ga nastelujem. Nasao sam na internetu ovaj set za reparaciju, interesuje me dal u ovom setu dodju svi djelovi koji su mi potrebni?
Slika

Послато са SM-A105FN помоћу Тапатока

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2618
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Reparacija karburatora

Poruka od ljuba power » nedelja, 14. avg. 2022. u 22:19h

u taj set fali još 1.višegodišnje iskustvo u sredjivanju tog karburatora
2.kiselina u kojoj ćeš potopiti karburator
3.šiber sa iglom i dizne
4.još po neki potrošan materijal
ako je saug automatski/vodeni-treba znati to podesiti
naj manji problem je promeniti te dihtunge,koji najverovatnije nisu uzrok lošeg rada karburatora.moj ti je savet da nadješ majstora koji poznaje te vakumske karburatore i daš da uradi kako to bog zapoveda.

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21127
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Reparacija VV karburatora

Poruka od Markedjani » nedelja, 14. avg. 2022. u 22:22h

Slažem se sa ljubom, jedan od komplikovanijih karburatora za rad.

Isto bih prepustio nekome ko dobro zna da radi baš taj karburator.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Nemanja1
Poruka: 27
Član foruma od: četvrtak, 4. avg. 2022. u 22:37h

Re: Reparacija VV karburatora

Poruka od Nemanja1 » nedelja, 14. avg. 2022. u 23:10h

Vodio sam kod nekoliko majstora, koji se "razumiju" i pokusavali da nasteluju, bezuspjesno, dihtunzi su ispucali, raspali se, otvarao sam ga iglicasti ventil je los, membrane itd. Za te pare sto bi dao na remont, mogu kupiti dvogrli weber full ispravan, sa usisnom granom i filterom(1.4 motor), naravno ako usisna grana pasuje na 1.3.
Da napomenem, znam da se nista ne isplati raditi oko njega, ali to mi je auto za meraka.



Послато са SM-A105FN помоћу Тапатока


Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21127
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Reparacija VV karburatora

Poruka od Markedjani » nedelja, 14. avg. 2022. u 23:20h

Bolje odma kupi drugi karburator
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
ljuba power
Poruka: 2618
Član foruma od: nedelja, 11. mar. 2018. u 13:20h
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Re: Reparacija VV karburatora

Poruka od ljuba power » nedelja, 14. avg. 2022. u 23:25h

1,3 je ohv motor sa lancem dok je 1,4 cvh sa zupčastim kaišom.nisu iste usisne grane.bolje je kvalitetan remont šibera, nego dvogrli veber koji troši više od vakumskog šiber karburatora.

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Reparacija VV karburatora

Poruka od 911s [SK] » ponedeljak, 15. avg. 2022. u 03:41h

Full ispravan polovan karburator star 30 godina ne postoji. Sa polovnim starim karburatorom možeš samo da sanjaš o potrošnji koju je imao kao nov.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Nemanja1
Poruka: 27
Član foruma od: četvrtak, 4. avg. 2022. u 22:37h

Re: Reparacija VV karburatora

Poruka od Nemanja1 » ponedeljak, 15. avg. 2022. u 07:32h

Problem kod mene u CG je da nema dobrog majstora za siber, koji bi odradio posao kvalitetno. Cuo sam da ima jedan stariji covjek koji se bavi fordovim karburatorima, nosim kod njega pa javljam kakvo je stanje.

Послато са SM-A105FN помоћу Тапатока


Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 9000
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Reparacija VV karburatora

Poruka od van » utorak, 16. avg. 2022. u 20:36h

Normalni karburatori rade tako sto vazduh ide kroz venturi i povlaci smesu gori i vazduha za sobom. Taj variable venturi karburator dadi po principu da protok vazduha pravi vakum koji stize do membrane koja povlaci siber i iglu za sobom . Igla je konusna i kako izlazi iz lezista , menja se i povrsina otvora. Po tom pricipu rade i karburatori od motorcikla

Avatar korisnika
zeteks
Poruka: 1293
Član foruma od: utorak, 12. okt. 2010. u 15:56h
Lokacija: Beograd

Re: Reparacija VV karburatora

Poruka od zeteks » utorak, 16. avg. 2022. u 23:25h

Karburator se nikako necisti kiselinom. Ne nekom nego bilo kojom.
Taj karburator nema dizne. Ulogu dize imitira igla.
Po pravili kod tog karburatora ne odlazi igla, osim ako je nije neki "majstor" iskrivio ili zamenio od nekog drugog takvog karburatora koji je isao u motor druge kubikaze. Isti onaj majstor koji je predhodno "krstio" karburator u kiselini.
Jos manja sansa je da je siber za zamenu.
Mogu da propadnu membrane i to se desava. Ima dve. Jednu veliku membranu - dijafragmu i jednu malu. Iz pocetka ta velika je bila od crne gume. Posle su ugradjivali plave (duze su trajale). Te dve membrane su iste kod modela od 1100cc i onog od 2000cc. Dihtunzi takodje. Razlika postoji kod prstena koji ide u kolu kod male membrane. Obelezeni su bojom, zavisnosti od kubikaze.
Da bi ispravno radio bitno je da mu dihtunzi dihtuju. Posebno plutani.
Problem popravke tog karburatora od strane "majstora" je sto nisu posedovali servisno uputstvo za taj karburator. Specificno je stelovanje ako se karburator potpuno rasklopi. Igla je fabricki podesena i ne treba je skidati niti stelovati. Ona odgovara tom motoru i razvodniku paljenja kojij je isao fabricki na taj motor. Ako ju je neko vec safcigerisao, podesavanje je opet po proceduri koja izgleda nije bila poznata vecini "majstora" u Beogradu osamdesetih, devedesetih i dvehiljaditih.
U BGD su bila dva majstora koji su ih uspesno servisirali. Jedan je bio na okretnici trolejbusa na Zvezdari. Taj servis je zatvoren pre neku godinu. Drugi majstor koji ih je uspesno radio zapravo i nije bio majstor. Poseduje najvise formalno obrazovanje koje je moglo da se stekne kod nas. Jednostavno on je razumeo sta radi dok je popravljao karburatore.
Najbolje resenje je da na engleskom ebaju potrazis NOV zamenski Weberov karburator za tvoj model motora. Taj karburator ce imati dizne koje odgovaraju tvom motoru kada je izasao iz fabrike. Sa problemom Fordovog VV karburatora su se Englezi sretali mnogo ranije. Sve je vec jasno sto se tice adekvatne Weberove zamene.
Drugo resenje je nov Weberov karburator koji je preostao iz Zastave a ugradjivan je u Yugo Floride 1300cc. Ima ih na oglasima. Ugradnja tog karburatora bi zahtevala prepravke. Radice ali ne ocekuj rezultate kao kod prve varijante.
Trece resenje je polovan a ispravan karburator od neke Zastave. Bilo je jednogrlih i dvogrlih, Weberovih, Solex-ovih, IPM. I ta ugradnja zahteva prepravke. Radice ali ne ocekuj rezultate kao kod prve varijante.
Cetvrto resenje popravka tvog karburatora. Pitanje je u kakvom je stanju telo karburatora posle toliko godina. Mozda se da servisirati a mozda i ne. Mozda ces trebati da nabavis drugo telo karburatora. Ako nabavis servisno uputstvo za taj karburator, set za reparaciju, imas iskustva oko preciznih stvari, dovoljno strpljenja i ne smeta ti miris benzina sasvim je moguce da ga remontujes.

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11519
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Reparacija VV karburatora

Poruka od 911s [SK] » utorak, 16. avg. 2022. u 23:41h

Naše tržište je postalo preplavljeno kineskim kopijama Weber i Zastavinih karburatora koje su naši biznismeni naručivali iz Kine, pod raznim nazivima i logotipima vrlo sličnim originalu, čak i dotle da postoje kopije na kojima piše Wember. Svi ti kineski karburatori su su vrlo loše izrade i neopevano djubre koje se ne može napraviti da radi. Najbolje rešenje je nov originalni španski Weber, pošto je kompletna proizvodnja Webera još 80ih preseljena iz Italije u Španiju, a to je prvo rešenje iz posta iznad.
Kod starog karburatora čak iako je uspešno remontovan vrlo je moguće da rad bude besprekoran ali potrošnja litar-dva-tri veća nego što bi trebalo, što sa današnjim cenama goriva vrlo brzo opravdava kupovinu inicijalno nejeftinog ali novog karburatora.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 9000
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Reparacija VV karburatora

Poruka od van » petak, 19. avg. 2022. u 08:41h

ako je difuzor priblizno dimenzionisan za kubikazu motora, i ako je to klazican karburator sa ler kolom , i glavnim kolom sa diznom korektorom vazduha i emulzionom cevcicom, onaj ko sklapa i zna sta radi , moze izvuce iz karburatora sta treba. Samo to je posao sa mnogo probi i otvaranja karburatora. Postoje neke veberove verzije karburatora kojima mogu dizne da se vade bez otvaranja,

Nemanja1
Poruka: 27
Član foruma od: četvrtak, 4. avg. 2022. u 22:37h

Re: Reparacija VV karburatora

Poruka od Nemanja1 » nedelja, 21. avg. 2022. u 20:58h

Bio sam kod majstora, i rekao mi je da se vise isplati uzeti nov nego ulagati u ovaj, membrane su lose i sauh glavi, ne moze fino da se uglavi polugica. Da li bi mogao iskoristiti moje postojece kuciste filtera za zastavin jednogrli karburator jer ga imam remontovanog. Koristio bi ga privremeno, dok ne nadjem taj weberov novi. Imam rezervnu sajlu gasa i sauha, tako da to ne predstavlja problem.

EDIT:
Nasao sam ovaj weberov karburator, pise 1.3 60ksSlika
Poslednja izmena: Nemanja1, na dan nedelja, 21. avg. 2022. u 20:58h. Ukupno izmenjeno 1 put.

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21127
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Reparacija VV karburatora

Poruka od Markedjani » nedelja, 21. avg. 2022. u 21:03h

Bez adaptera, ne.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
zeteks
Poruka: 1293
Član foruma od: utorak, 12. okt. 2010. u 15:56h
Lokacija: Beograd

Re: Reparacija VV karburatora

Poruka od zeteks » nedelja, 21. avg. 2022. u 21:08h

Uzmi Zastavino kucuste uloska precistaca vazduha. Tako se pre radilo. A i cedilo vazduha ces lakse i jeftinije da nabavis.
Ako imas razvodnik paljenja sa platinama razmisljaj da ga zamenis za bezkontaktni razvodnik. Smanjices malo potrosnju.

Kad nabavis taj Weber uzmi kuciste uloska precistaca vazduha koje je islo uz Weber. Imaces u njemu i termo vakumski prekidac i klapnu za topao vazduh.

Nemanja1
Poruka: 27
Član foruma od: četvrtak, 4. avg. 2022. u 22:37h

Re: Reparacija VV karburatora

Poruka od Nemanja1 » nedelja, 21. avg. 2022. u 21:15h

Uredu nabavit cu i zastavin ulozak. Jel ovo taj karburator koji treba trazim, ja mislim da je dolazio i na 1.3 od 48kw?

Avatar korisnika
zeteks
Poruka: 1293
Član foruma od: utorak, 12. okt. 2010. u 15:56h
Lokacija: Beograd

Re: Reparacija VV karburatora

Poruka od zeteks » nedelja, 21. avg. 2022. u 21:21h

Najlakse ces da saznas u Autodati. Mada mozes i da izguglas po tom modelu karburatora sto je na slici. Isplati ti se da uzmes sve u kompletu sa usisnom granom i raznim crevcima vakuma, crevima vode, sajlama i sta je vec potrebno da bi sve radilo kao fabricki.

Nemanja1
Poruka: 27
Član foruma od: četvrtak, 4. avg. 2022. u 22:37h

Re: Reparacija VV karburatora

Poruka od Nemanja1 » nedelja, 21. avg. 2022. u 21:36h

Uredu, hvala.
Poslije zamijene karba mi preostaje jos stelovanje ventila, zna li neko na koliko se steluju?

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 9000
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Reparacija VV karburatora

Poruka od van » ponedeljak, 22. avg. 2022. u 12:04h

pa to zavisi koji je motor. Moja pretpostavka da je kent, ali i kod njih ima razlike u zazorima u zavisnosti godista, tj. verzije motora

Odgovori

Povratak na „Održavanje i servisi“