Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Stelovanje ventila, zamena lanca, ulje u motoru, Fiesta MK3.

Redovna održavanja, servisiranja, delovi.
Nije mesto za kvarove.

Moderator: Dragomir

Odgovori
najericam
Poruka: 16
Član foruma od: ponedeljak, 22. avg. 2016. u 19:16h
Lokacija: Malta

Stelovanje ventila, zamena lanca, ulje u motoru, Fiesta MK3.

Poruka od najericam » ponedeljak, 22. avg. 2016. u 19:27h

Evo da krenem sa prvom temom ovde. Vec sam se raspitivao po drugim forumima ali verujem da cu najbolje odgovore dobiti ovde. Naime imam Fiestu MK3 1.1 HCS motor sa karburatorom, kupio je pre nekih mesec dana. Odma sam primeto da se ventili bas, bas cuju. Uzmem i prestelujem ih na fabricke mere, 0.30 izduv i 0.20 usis, i smanjim buku dosta ali ne onoliko koliko mislim da bi trebalo. Ono sto me muci je da li smem da idem ispod ove mere sa selovanjem, posto sam na nekom UK forumu nasao gde preporucuju 0.10 usis i 0.15 izduv, duplo manje od fabrickih. Ne bih bas stelovao na duplo manje ali mozda bi samo malo ispod, ako se sme i koliko? Dalje, da li moze biti da se cuju zbog istrosenog/istegljenog lanca? Da ne mogu propisno da se nasteluju i slicno? A mozda je u pitanju i losa bregasta ili same klackalice... I kad smo vec kod lanca, da li preterano tesko zameniti ga? Iskustva i znanja imam ali iskreno nikad nisam menjao lanac pogotovo ne na ovakvom motoru. I na kraju koje ulje ide u ovaj motor? Nasao sam od 5w30 pa preko 10w40 i 15w40 pa sve do 20w50. Mozda bi znacio podatak da zivim na Malti gde je klima onako malo toplija nego kod nas, nema minusa i slicno...

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Stelovanje ventila, zamena lanca, ulje u motoru, Fiesta

Poruka od 911s [SK] » ponedeljak, 22. avg. 2016. u 21:06h

S obzirom da na Malti temperature u najhladnijim mesecima teško padaju ispod +10 stepeni, možeš slobodno da sipaš 20-50 ulje, to je ionako fabrička preporuka za taj motor u takvoj klimi. Lanac se menja lako ali se motor mora izvaditi. Postoji mogućnost da se lanac malo istegao ili potrošio španer, tako da je moguće da se čuje i sam lanac, zavisi i od toga koja je kilometraža i koliko je redovno menjano ulje. Jedan zvuk proizvode klackalice, drugi zvuk proizvodi lanac. Kod OHV motora bregaste su neuporedivo dugotrajnije nego kod OHC, tako da nema potrebe da sumnjaš na bregastu. Možeš probati naštelovati ventile na 0,05 manje od fabričkih, posebno kada klackalice nisu nove, ali bi najbolje bilo skinuti klackalice i utvrditi koliko su pojedene. Da ne zalazimo u dubiozu kako se boriti sa pojedenim klackalicama, pošto sam se dosta napatio pokušavajući da eliminišem zvuk istih na motoru koji je suštinski identičan tvome - ako su klackalice loše najbolje kupi nove. Možeš i da probaš da našteluješ ventile na toliko malo kao što sam kažeš, ali će kratkog trajanja biti eliminisan zvuk plus si stalno u riziku da ti neki od ventila u nekom trenutku ne bude zatvoren kako treba, a kada i koji nećeš znati jer svako zatvaranja i otvaranje priča za sebe zbog zazora odnosno više istih.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21064
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Stelovanje ventila, zamena lanca, ulje u motoru, Fiesta

Poruka od Markedjani » ponedeljak, 22. avg. 2016. u 21:19h

Ma njemu je koksirao ceo motor, postavio je sliku na CBC forumu... motoru je menjano ulje, verovatno nikad.

Taj motor je verovatno ceo pojeden i to se ne isplati raditi bilo šta... drljaj tako dok ide i kad se raspadne na otpad i toj ti je to.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

najericam
Poruka: 16
Član foruma od: ponedeljak, 22. avg. 2016. u 19:16h
Lokacija: Malta

Re: Stelovanje ventila, zamena lanca, ulje u motoru, Fiesta

Poruka od najericam » ponedeljak, 22. avg. 2016. u 21:20h

Hvala na iscrpnom odgovoru. Motor je presao ne znam ni sam koliko, na satu je bilo 600 km kad sam ga uzeo, sad da li je okrenuo kednom ili dva puta ne znam. Imao sam snju da ulje bas nije redovno menjano zbog naslaga sagorelog ulja gore na klavi, sto sam video kad sam stelivao ventile. Mada moze biti i da je od pregrevanja motora, ko ce ga znati, posto na vratima ima nalepnicu da je u februaru bio na servisu i da je ulje menjano i da treba da se menja na 4000 km sledeci put pa bi rekao covek mozda je i menjano na vreme. Uglavnom sam to pocistio koliko sam mogao i prestelovao ventile. Sutra cu ih opet dotegnuti za 0.05 ako nema bojazni da neki ostaje otvoren, posto svakako skidam deklu da je zasilikonisem posto curi ulje oko nje samo tako. Znaci 20w50 opusteno... Zato sto sam samo nalazio podatak da Ford preporucuje 5w30, sto mi je cudno jer kad je motorkonsyruisan to ulje nije bilo ni u planu... A za lanac onda nista, posto ovde motor nema sanse da vadim... Mogu prekontrolisati spaner i eventualno njega zameniti ako je los. Jos jednom hvala i javljam se sa rezultatima...

najericam
Poruka: 16
Član foruma od: ponedeljak, 22. avg. 2016. u 19:16h
Lokacija: Malta

Re: Stelovanje ventila, zamena lanca, ulje u motoru, Fiesta

Poruka od najericam » ponedeljak, 22. avg. 2016. u 21:24h

Evo bas sam napomenuo za ulje, bem ga, znam da je menjano skoro a pre toga ne bih znao. A s' obzirom da je imao jednog vlasnika, ako je teran sad na servis, valjda je teran i prethodnih godina. Naslage jesu tu ali kad sam to gore pocistio nije toliko ni strasno kako sam mislio i kako izglefa na slici... Tako da ne znam sta bi rekao. Za sad ide bolje i cuje se lepse i to dosta. Provericu jos i stanje lanca, nije na odmet...

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Stelovanje ventila, zamena lanca, ulje u motoru, Fiesta

Poruka od van » utorak, 23. avg. 2016. u 16:05h

Минерално уље је ђубре и јако брзо губи својства . Треба да се мења на на 5 000 км и при томе да ти је ауто добро наштелован . Ако је мотор толико коксирао , сем растурања и чишћења свега ротационом челичном четком , тешко да ћеш му вратити неки нормални рад . Можеш да пробаш са неким детрџентом за скидање кокса , па после неко полусинтетичко или синтетичко уље али сумњам у резултат. Нема те хемије која може то да разбије а да мотор није расклопљен

najericam
Poruka: 16
Član foruma od: ponedeljak, 22. avg. 2016. u 19:16h
Lokacija: Malta

Re: Stelovanje ventila, zamena lanca, ulje u motoru, Fiesta

Poruka od najericam » utorak, 23. avg. 2016. u 19:09h

Ajde da se javim. Prestelovao sam danas ventile na 0.25 izduv i 0.15 usis i dalo je dobre rezultate po pitanju kuckanje, samo mogu da ga nacujem u kabini kada su svi prozori zatvoreni... Nego, sto se tice tog koksa, jako lako se skida gore sa glave i ocistio sam dobru kolicinu. Nije uopste nesto zalepljeno za metal da ne moze da se skine, nego kako se dodirne tako spada sa metala. Imao sam sumnju i da ulje ne dolazi do gore ali sam ga danas upalio i iz svake rupe na klackaluci curi ulje, do duce trebalo mu je 10 sekundi da pocne da curi ali valjda je to OK js sa obzirom da je stajao celu noc i ceo dan pa se ulje sleglo... Majbitnije mi je sad da li mogu biti miran sa ovim merama ventila? I da li kako moze da se primeti u voznji ako neki ventil ne zatvara dobro? Gubi snagu, cilindar ili nesto slicno?

A evo i te slike:
Slika

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Stelovanje ventila, zamena lanca, ulje u motoru, Fiesta

Poruka od 911s [SK] » utorak, 23. avg. 2016. u 20:37h

To na glavi što si očistio je možda 20% koksa, ostalih 80% je u bloku.
Kako se motor zagreva tako se i smanjuje zazor ventila, zato odredjeni zazor mora postojati, a kad se motor dobro zagreje a zazora nema ili je premali onda taj ventil ne biva dobro zatvoren.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

najericam
Poruka: 16
Član foruma od: ponedeljak, 22. avg. 2016. u 19:16h
Lokacija: Malta

Re: Stelovanje ventila, zamena lanca, ulje u motoru, Fiesta

Poruka od najericam » sreda, 24. avg. 2016. u 00:35h

Znam i ja da ga ima i dole, samo kazem da se veoma lako skida
I znam da se zazori smanjuju kada se zagreje motor ali znam i da dosta ljudi steluje tesnije zarad "boljih" performansi. Meni nisu cilj performanse nego sam probao za 0.05 manje da vidim da li ce biti jos tisi i to samo zato sto sam na jednom UK forumu nasao da preporucuju cak duplo manje mere od fabrickih, kao sto vec rekoh, ali mislim da je to ipak previse. Ovako mi je sad sasvim OK pa ako 0.05 manja mera nista ne znaci, ostavljam tako, ispod sigurno ne idem, mogu samo da vratim na fbricki. Usput mozda koja klackalica ima jako, jako malo lufta pa cu videti negde polovnu da nadjem da zamenim, nekako mi ona najlaksa za zamenu pa ako nista ne postignem onda ide lanac i na kraju je bregasta ali se ne bih upustao u to. Takodje sam nasao na istom UK forumu gde je lik detaljno opisao kako je utisao ovaj motor jer stelovanjem nije mogao. Skinuo je klackalice i svaku je brusilicom poravnao tamo gde stiska vemtil, samo toliko da je poravna tu gde je istrosena. Javilo se par njih koji su isto uradili i dobili odlicne rezultate ali to mi se isto ne radi...

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Stelovanje ventila, zamena lanca, ulje u motoru, Fiesta

Poruka od 911s [SK] » sreda, 24. avg. 2016. u 00:52h

Taj UK forum je onda izgleda pun stručnjaka koji ne znaju da je na klackalicama sloj cementacije, koji kad se obrusi klackalica se troši neuporedivo brže, toliko da će se za par hiljada kilometara potrošiti onoliko koliko se potrošila za 200 hiljada sa cementacijom.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

najericam
Poruka: 16
Član foruma od: ponedeljak, 22. avg. 2016. u 19:16h
Lokacija: Malta

Re: Stelovanje ventila, zamena lanca, ulje u motoru, Fiesta

Poruka od najericam » sreda, 24. avg. 2016. u 05:44h

Jeste, i bas iz tog razloga mi se to ne radi jer i ako bi dalo rezultate bilo bi kratkog veka. Za sad necu nista, osim ako ne nadjem dobru klackalicu pa zamenim da eleminisem nju.

najericam
Poruka: 16
Član foruma od: ponedeljak, 22. avg. 2016. u 19:16h
Lokacija: Malta

Re: Stelovanje ventila, zamena lanca, ulje u motoru, Fiesta

Poruka od najericam » četvrtak, 25. avg. 2016. u 07:01h

Iz nekog straha da ne ostanem bez nekog od ventila, a verovatno ne bih, vratio sam ih na fabricke mere a krivca cu da trazim u buducnosti, a mozda i ne... ;) sve vise citam po netu da ti motori jednostavno tako rade, ali opet i gde ljudi pisu kako su ih utisali skroz na ovaj ili onaj nacin. To da tako rade je verovatno poteklo od ljudi koji obicnim stelovanjem ventila nisu uspeli da rese situaciju ili ne u potpunosti, kao i ja. :) ali bitno da su ventili na meri i da auto ide, ima ulja, dosta mu je. Hahah...

A evo i snimak kako se cuje iz kabine.
[youtu_be][/youtu_be]

najericam
Poruka: 16
Član foruma od: ponedeljak, 22. avg. 2016. u 19:16h
Lokacija: Malta

Re: Stelovanje ventila, zamena lanca, ulje u motoru, Fiesta

Poruka od najericam » subota, 27. avg. 2016. u 21:57h

Opet ja... Ne stelujem vise ventile, nego od kako sam ga uzeo, uvek mu je ujutru pri prvom paljenju trebao sauh, lakse pali i ne davi, ali sa primetio da kada sam smanjio vrednosti za onih 0.05 ti simptomi su nestali. Ujutru cim ga upalim sa sauhom pocne da trokira, vratim odma sauh i odma mogu da vozim bez njega. Sad kad sam ih vratio na fabricke mere opet se javlja to da se ujutru malo davi bez sauha, ali rekao bi manje nego ranije. Kontam da se sa ventilima nastelovanim na manju meru ponasao kao zagrejan kad su nastelovani na vecu pa da je zbog toga, ali... Ima li logike ili se samo tripujem?

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Stelovanje ventila, zamena lanca, ulje u motoru, Fiesta

Poruka od 911s [SK] » nedelja, 28. avg. 2016. u 20:13h

Smanji u odnosu na fabrički za 0.05 i ne brini :)
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

najericam
Poruka: 16
Član foruma od: ponedeljak, 22. avg. 2016. u 19:16h
Lokacija: Malta

Re: Stelovanje ventila, zamena lanca, ulje u motoru, Fiesta

Poruka od najericam » nedelja, 28. avg. 2016. u 22:31h

Smanjio pa iz straha da nesto ne bude, vratim na fabricki... I mislim da su klackalice loste, po koja. Neke imaju jako malo lufta, neka malko vise i pretpostavljam da tu lezi zec. Tako da cu gledati da ih zamenim ako nadjem ovde negde. Ibda pitam, da li bi smeo da im izmenjam mesta?

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Stelovanje ventila, zamena lanca, ulje u motoru, Fiesta

Poruka od mbole » ponedeljak, 29. avg. 2016. u 00:34h

Lako je moguce da su klackalice "ujedene" na sredini. Pa ustvari i ne mozes da nastelujes ventile, posto ventil pritiska udubljeni/pojedeni deo na sredini klackalice, a ti kad zavuces spijun, meris izmedju ventila i neudubljenog/nepojedenog dela koji je na ivicama. Tako da boga pitaj koji zazor stvarno dobijes, al u svakom slucaju veci nego sto pokazuje spijun.
Verovatno zato i radi bolje kad smanjis zazor, posto se onda ustvari priblizis ispravnom zazoru.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

najericam
Poruka: 16
Član foruma od: ponedeljak, 22. avg. 2016. u 19:16h
Lokacija: Malta

Re: Stelovanje ventila, zamena lanca, ulje u motoru, Fiesta

Poruka od najericam » ponedeljak, 29. avg. 2016. u 07:09h

Pa da, kontam i ja to, nego sam mislio gde je pojedena klackalica pojedena je malo i osovina, verovatno, pa malo ih izmenjam, stavim pojedenu klackalicu gde je dobra osovina i obrnuto... :) tipa seci usi krpi dupe. A sve to zato sto ovde ne pronalazim gde mogu da nabavim polovne klackalice...

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14391
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Stelovanje ventila, zamena lanca, ulje u motoru, Fiesta

Poruka od mbole » ponedeljak, 29. avg. 2016. u 08:39h

To sto je ujedeno na osovini, ne bi trebalo da ima mnogo uticaja. Osa rotacije se pomerila, ali kad nastelujes zazor, ta pomerenost nema uticaja na njega.
Ja pricam o ujedenosti na povrsini klackalice koja direktno pritiska ventil.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
911s [SK]
old-and-rare Fords fan
Poruka: 11515
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 10:33h
Lokacija: Beograd

Re: Stelovanje ventila, zamena lanca, ulje u motoru, Fiesta

Poruka od 911s [SK] » ponedeljak, 29. avg. 2016. u 14:04h

To je igranka koja ne daje rezultate.
Everything we do, it's driven by you!
Ford weist den Weg.

"When it comes to defining Ford models, never say "never"! Somewhere, somehow, there was usually an exception to prove the rules..." Graham Robson
Van piše: ...за све те буђаве фордове

najericam
Poruka: 16
Član foruma od: ponedeljak, 22. avg. 2016. u 19:16h
Lokacija: Malta

Re: Stelovanje ventila, zamena lanca, ulje u motoru, Fiesta

Poruka od najericam » ponedeljak, 29. avg. 2016. u 19:17h

mbole piše:To sto je ujedeno na osovini, ne bi trebalo da ima mnogo uticaja. Osa rotacije se pomerila, ali kad nastelujes zazor, ta pomerenost nema uticaja na njega.
Ja pricam o ujedenosti na povrsini klackalice koja direktno pritiska ventil.
Da, ali ja sam mislio na luft izmedju osovine i klackalica... Razumem sta hoces da kazes. Uglavnom trazim druge klackalice pa ako ih nadjem zamenim i vidim. Za sad teram ovako pa nek kucka malo, sta cu mu ja. Cujem u saobracaju i po koji gori od mog... :D

Avatar korisnika
zeteks
Poruka: 1289
Član foruma od: utorak, 12. okt. 2010. u 15:56h
Lokacija: Beograd

Re: Stelovanje ventila, zamena lanca, ulje u motoru, Fiesta

Poruka od zeteks » sreda, 31. avg. 2016. u 16:15h

zamenom mesta klackalicama na osovini moguc je da ces dobit nesto bolje stanje, ali ne verujem da ce trajati duze. Opet ce se materijal potrositi, ali znatno brze.

Avatar korisnika
van
VIP
Poruka: 8986
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 09:33h
Lokacija: Пао с' Марса

Re: Stelovanje ventila, zamena lanca, ulje u motoru, Fiesta

Poruka od van » petak, 2. sep. 2016. u 11:21h

Сипај неки детрџент за уље и пусти да ради док не разбије мало наслаге . Источи уље , скини поклопац декле ,узми четкицу и безин и опери све на глави лепо . Можеш да скинеш и клацкалице и компримованим ваздухом да продуваш уљне канале ( може да буде веома прљав посао :D )Источи тај бензин што се слио кроз картер , врати све на своје место и сипај друго уље , полусинтетичко .

Odgovori

Povratak na „Održavanje i servisi“