Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Ne radi mi duvanje ka vozacu i suvozacu

Redovna održavanja, servisiranja, delovi.
Nije mesto za kvarove.

Moderator: Dragomir

selidberistic
Poruka: 14
Član foruma od: subota, 4. apr. 2015. u 07:24h

Re: Ne radi mi duvanje ka vozacu i suvozacu

Poruka od selidberistic » utorak, 14. apr. 2015. u 23:03h

Hvala mbole bar to sada znam, ali što se duvanja ka vozaču tiče tu mi više ništa nije jasno, danas sam bio u FORD-ovom servisu, menjali mi ulje, filter ulja, filter klime, filter vazduha, pločice, i prednju levu viljušku, ostao je još veliki servis (Španer i zupčasti i vodena pumpa i pitao njih za duvanje i oni mi rekli da mora cela tabla da se skida i da se ne isplati to raditi, a mene strašno nervira kada mi na vozilu nesto ne radi! Ko ovo ume da popravi platiću koliko je potrebno, toliko kola sam promenio i nikada ovako glup kvar nisam imao...

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14394
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Ne radi mi duvanje ka vozacu i suvozacu

Poruka od mbole » utorak, 14. apr. 2015. u 23:14h

Jel si proveravao prema onom uputstvu sto sam postavio neki dan?

Fakat, ako hoces da se to sredi na autu matorom ko sto je moj i tvoj, mora da se razbuca domacinski.
Jednostavno tu ima jako puno i to pipavog posla. Otprilike niko od musterija nece da plati koliko to majstoru oduzme vremena, pa zato majstori i beze od toga. Plus, na matorom autu imas sve sanse da jos nesto vrisne prilikom skidanja/vracanja.

Na starijim kolima je uobicajeno da nikad nemas samo jedan kvar, vec da je to uvek "malo od ovoga i malo od onoga, i malo od neceg treceg" pa kad sve zajedno saberes izadje mnogo.
Daklem, moze da bude da je neko crevce busno, da je neka osovinica zaribala, da ima djubreta negde koje ne da nekoj klapni da se pomeri, da negde ima djubreta koje je zapusilo ili dosta smanjilo protok u nekom od delova razvoda vazduha, i naravno moze da bude a najcesce i jeste sve to zajedno.

Kod svih vozila je ventilacija zaguljena za popravke, i za temeljno sredjivanje najcesce zahteva upravo skidanje kompletne table.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Aca06

 
Poruka: 2994
Član foruma od: sreda, 22. apr. 2009. u 11:57h
Lokacija: Surčin

Re: Ne radi mi duvanje ka vozacu i suvozacu

Poruka od Aca06 » sreda, 15. apr. 2015. u 08:30h

Druze imas na mom drugom snimku koji sam postavio mesto gde se nalazi vakum koji pomera klapnu za usmeravanje vazduha (soferka, srednja konzola, noge). Na prvom snimku je drugi vakum koji regulise kolicinu vazduha koji ce da prolazi kroz duvaljke.
Taunus 1.3 Tc1 1974
Taunus 1.6 Tc2 1979
Orion 1.6 1986
Sierra 1.8Td Mk2 1989
Mondeo Mk2 1996 2.0i
Mondeo Mk3 2001 2.0i 107kW
Focus Mk1 2004 1.8 TDCi 74 kW restail
Fokus Mk2 2006 1.6 74 kW
Fusion 2006 1.4 TDCi aktuelan
Fokus MK2.5 2008 1.8 TDCI 85kW aktuelan
Fokus mk1 ST170 aktuelan

dejov
Poruka: 75
Član foruma od: utorak, 10. dec. 2013. u 20:47h

Re: Ne radi mi duvanje ka vozacu i suvozacu

Poruka od dejov » petak, 17. apr. 2015. u 22:17h

Skontao sam ovih dana da ni kod mene ne radi usmjeravanje zraka. Puše podjednako na sve prema šajbi, prema nogama i prema licu.
Ovih dana bilo baš vruće da sam morao klimu paliti, pa sam vidio da usmjeravanje ne radi. Par dana prije toga je uredno radilo jer se one klapne malo čuju kad se pokrenu. Sad se ništa ne pomiče pa se i ne čuje ništa.

Skinuo sam radio i vidim da kod mene ima 7 vakumskih vodova. U cijelom sustavu postoje tri vakumska aktuatora.
Jedan usmjerava zrak od šajbe prema nogama, drugi je za recirkulaciju ono dal želite zrak iz vana ili iz kabine i treći je vjerovatno tamo kod ventilatora zakreće klapnu.

Na jedan aktuator ide crvena i žuta linija, na drugi ide plava i siva, a na treći ide crna i zelena. Postoji još i bijela linija i pretpostavljam da je ona dobava vakuuma.
Sutra ako stignem to malo još raskopam, al koliko sam čitao na talkfordu vjerovato se neka linija začepila pa to ne radi.
Problem može biti i u prekidaču, šupljim ili oštećenim linijama... al najvjerovatnija je ova opcija koja se navodi na engleskom forumu

http://www.talkford.com/community/topic ... -solution/

Avatar korisnika
Aca06

 
Poruka: 2994
Član foruma od: sreda, 22. apr. 2009. u 11:57h
Lokacija: Surčin

Re: Ne radi mi duvanje ka vozacu i suvozacu

Poruka od Aca06 » petak, 17. apr. 2015. u 23:03h

selidberistic piše:Da li je u pitanju vakum pumpa ili zapušeno crevo?
Imas pp
Taunus 1.3 Tc1 1974
Taunus 1.6 Tc2 1979
Orion 1.6 1986
Sierra 1.8Td Mk2 1989
Mondeo Mk2 1996 2.0i
Mondeo Mk3 2001 2.0i 107kW
Focus Mk1 2004 1.8 TDCi 74 kW restail
Fokus Mk2 2006 1.6 74 kW
Fusion 2006 1.4 TDCi aktuelan
Fokus MK2.5 2008 1.8 TDCI 85kW aktuelan
Fokus mk1 ST170 aktuelan

dejov
Poruka: 75
Član foruma od: utorak, 10. dec. 2013. u 20:47h

Re: Ne radi mi duvanje ka vozacu i suvozacu

Poruka od dejov » subota, 18. apr. 2015. u 22:04h

Danas sam sredio ventilaciju i ne treba skidati cijelu tablu.
Dovoljno je izvaditi radio i onaj dio prednjeg panela na kojem su komande ventilacije. Sada je sve dostupno.

Slika


Sustav se sastoji od tri vakumska aktuatora. Jedan se nalazi kraj papučice gasa i na njega idu dva crijeva crveno i žuto.
Drugi se nalazi u neposrednoj blizini kraj prvoga (može se vidjeti kad se skine radio i panel) i na njega ide plavo i sivo crijevo.
Treći se nalazi iza pretinca za rukavice i na njega ide jedno zeleno crijevo. Ovaj aktuator služi za recirkulaciju zraka to jest da li želimo zrak iz vana ili iz kabine. Aktuatori su ove metalne "bačvice" koje se vide na slikama. Slike nisu baš neke kvalitete al poslužit će...

Ovo je prvi

Slika

Ovo je drugi

Slika

Ovo je treći

Slika


Crijeva sam pregledao i nisu nigdje puknuta što sam i pretpostavljao jer su dosta kvalitetna i ne mogu se tek tako oštetiti.
Kod mene je bio slučaj kao i kod onog tipa na Talkfordu. Vakumska crijeva su se začepila nekom zelenom materijom, koja je gumasta i rasteže se poput žvake.
Mislim da je ta zelena materija bila u desnom prekidaču kojim mijenjamo brzine ventilatora i služila je kao brtva za vakuum, a sada se raspala i začepila vodove. Naime tim desnim prekidačem kojim mijenjamo brzinu ventilatora, ujedno njime radimo i recirkulaciju zraka kada ga okrenemo ulijevo. Tada se pomoću vakuma otvori klapna koju aktivira aktuator broj 3 i zrak recirkulira unutar kabine.


Ova račva je bila začepljena. Ne vidi se ovdje baš dobro na slikama al kad se ovo skine i pošto je gumena račva prozirna točno se može u sredini vidjeti ta zelena materija koja ju je začepila. Još je bilo začepljeno crno, bijelo i žuto crijevo. Čistio sam to nekim tankim žicama al se baš nešto ne da izvući.
Onda sam industrijskim fenom malo zagrijao crijeva i onda na drugoj strani zrakom sa kompresora izbacio to zeleno g**no vani.
Nakon što sam pročistio crijeva i dalje nije htjelo raditi. Problem je dalje bio u prekidačima koji su također bili zapušeni.

Slika

Slika

Ovo je prekidač kojim mijejamo položaj puhanja ventilatora (srednji prekidač na panelu) i vidi se to zeleno g**no što ga je začepilo.

Slika

Ovo je desni prekidač za brzinu ventilatora sa prednje i stražnje strane. Začepio se i on. Mislm da je on glavni krivac za sve jer je ova zelena masa upravo iz njega krenula, pošto je bilo začepljeno crno i bijelo crijevo koje ide iz njega i žuto crijevo koje ide na srednji prekidač, a to žuto crijevo je spojeno račvom.

Slika

Slika

Ta zelena masa se nalazila najviše ispod ovog plastičnog bijelog poklopčića koji u biti služi kao vakuum ventil

Slika

Slika


Sve sam očistio i onako nakačio prekidače da probam dal radi al kad sam upalio auto odmah čujem da curi vakuum na desnom prekidaču pošto više nema te zelene mase koja u biti služi kao dihtung.


Onda sam ovaj konektor zaokružen na slici zablokirao komadićem folije, crni i bijeli ulaz.
Sada mi sve radi uredno osim tog trećeg aktuatora koji služi za recirkulaciju zraka, a to mi u biti i ne treba pošto uvijek "ubacivam" vanjski zrak.


Slika




















image sharing sites

selidberistic
Poruka: 14
Član foruma od: subota, 4. apr. 2015. u 07:24h

Re: Ne radi mi duvanje ka vozacu i suvozacu

Poruka od selidberistic » nedelja, 19. apr. 2015. u 16:18h

Druže hvala puno ovih dana ću i ja sve razbucati i pokušati da pratim tvoja uputstva, H V A L A

selidberistic
Poruka: 14
Član foruma od: subota, 4. apr. 2015. u 07:24h

Re: Ne radi mi duvanje ka vozacu i suvozacu

Poruka od selidberistic » utorak, 21. apr. 2015. u 08:42h

Proradilo duvanje ka svim pravcima, zapušena su bila crevca koja sam kompresorom produvao, rade svi položaji duvanja ostalo je još samo da danas-sutra sklopim sve... I kod mene je to zeleno bilo u cevkama, koja budala stavila to zeleno da mi je samo znati??? Da to nema veze možda sa onom bojom što stavljaju u klima servisu da bi videli gde klimma pušta? To mi palo onako na pamet? Sve u svemu srećan sam kao kuče u liftu sada kada mi duvanje proradilo Bez ovog foruma mondeo bi mi do kraja svog veka išao bez ventilacije i duvanja xaxa... Pozdrav svima i hvala!

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14394
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Ne radi mi duvanje ka vozacu i suvozacu

Poruka od mbole » utorak, 21. apr. 2015. u 08:53h

Nema, taj sistem je potpuno odvojen i hermeticki zatvoren.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

selidberistic
Poruka: 14
Član foruma od: subota, 4. apr. 2015. u 07:24h

Re: Ne radi mi duvanje ka vozacu i suvozacu

Poruka od selidberistic » utorak, 21. apr. 2015. u 09:10h

mbole piše:Nema, taj sistem je potpuno odvojen i hermeticki zatvoren.
Sve u svemu bitno je da sada sve radi i jedva čekam da sutra sve sklopim :clap:

Odgovori

Povratak na „Održavanje i servisi“