Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Garancija i servisi za vreme garancije, propisi

Redovna održavanja, servisiranja, delovi.
Nije mesto za kvarove.

Moderator: Dragomir

Odgovori
Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Garancija i servisi za vreme garancije, propisi

Poruka od dule0911 » četvrtak, 20. nov. 2014. u 16:30h

Samo opaska sto se tice servisa, bar u garantnom roku dok ste vezani za ovlasceni, sa Grandom otvoriti nekoliko pari ociju. Imaju neku praksu koja je tuzna. Tipa mom teci su na novoj Kugi na prvom servisu posle godinu dana promenili samo filter ulja i ulje, sto oni zovu malim servisom, veliki je kad menjas i ostale filtere. Da sam ja bio u servisu kad su to radili, tacno bi im jm sve po spisku. Da napomenem, nisu naplatili filter vazduha, ali mi je nelogicno da ga ne promene kad em nije skup em treba celih 5min da se zameni (neka naplate po fordovom katalogu koliko treba za zamenu minuta, nije bitno). Posle toga sam otisao kod Gagija da mi proveri i ovo sto su napisali da li su uradili, i izgleda da su ulje i filter ulja ipak zamenili tako da je to ok. Nisam jedini, gomila ljudi koji imaju nove fordove se zale na njih, ne samo u BG, znam i za Valjevo da je slicna situacija. Tecin prijatelj mu je odmah po kupovini Kuge rekao da se pazi - covek je markirao sve filtere kad je oterao njegov auto na servis, vratili mu auto gde su neki filteri ostali stari. Otisao da se zali, krenuli da mu objasnjavaju kako nije u pravu, pokazali mu izvod iz magacina da su filteri izdati za zamenu i da to znaci da su zamenjeni, komedija.
Takodje, jedni su od skupljih ovlascenih servisa sto se tice cene radnog sata, neki casopis je skoro radio uporedni test. Bio sam skoro tamo kad su coveku ispred mene radili predracun, solja amortizera, lupam, 5k din, zamena nesto tipa 10k. Ok, po fordovom katalogu treba 3h da se zameni solja (sto je isto preterano ali ajde), jos kad se na to doda cena njihovog radnog sata bude ti lose.
Fiesta!!

Avatar korisnika
kosmajac
Poruka: 299
Član foruma od: ponedeljak, 7. sep. 2009. u 11:08h

Re: potrošnja FORD FOKUS Ecoboost 1.0 benz???

Poruka od kosmajac » četvrtak, 20. nov. 2014. u 16:34h

Slazem se da preteruju sa cenama(odrzavao sam tamo svoj stari ford) ali kada si u garanciji nemas mnogo izbora...A kad je ustvari prvi servis ja nesto nisam ni gledao kod mene u knjizici?

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: potrošnja FORD FOKUS Ecoboost 1.0 benz???

Poruka od dule0911 » četvrtak, 20. nov. 2014. u 16:42h

Verovatno je 20000km ili 1 godina, sta dodje prvo.
Fiesta!!

Avatar korisnika
kosmajac
Poruka: 299
Član foruma od: ponedeljak, 7. sep. 2009. u 11:08h

Re: potrošnja FORD FOKUS Ecoboost 1.0 benz???

Poruka od kosmajac » četvrtak, 20. nov. 2014. u 16:52h

Meni će po svemu sudeći ovo 1 godina :D

Avatar korisnika
error974
Poruka: 200
Član foruma od: utorak, 13. maj 2014. u 13:10h
Lokacija: Beograd

Re: potrošnja FORD FOKUS Ecoboost 1.0 benz???

Poruka od error974 » četvrtak, 20. nov. 2014. u 17:01h

Moras ga uraditi pre isteka godinu dana, piše ti datum u knjižici. U suprotnom gubis garanciju.

Avatar korisnika
kosmajac
Poruka: 299
Član foruma od: ponedeljak, 7. sep. 2009. u 11:08h

Re: potrošnja FORD FOKUS Ecoboost 1.0 benz???

Poruka od kosmajac » četvrtak, 20. nov. 2014. u 21:29h

Uuuuu onda to moram četvore oči da otvorim...i pripazim!

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14393
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: potrošnja FORD FOKUS Ecoboost 1.0 benz???

Poruka od mbole » petak, 21. nov. 2014. u 01:35h

dule0911 piše:Samo opaska sto se tice servisa, bar u garantnom roku dok ste vezani za ovlasceni, sa Grandom ...
Veliko je pitanje koliko ste u stvari vezani.
Zakon o zastiti potrosaca, koji definise zakonsku dvogodisnju garanciju na sve uredjaje (koja se ustvari zove saobraznost a ne garancija), ne poznaje obavezu da se odrzavanje vrsi kod "ovlascenog" (sta god to znacilo).
Postoji obaveza da ga odrzavate prema preporuci proizvodjaca i sa adekvatnim delovima i materijalom, ali ne postoji da to mora da bude odradjeno kod njih.

Drugim recima, za pocetne dve godine garancije, trebalo bi da mozete da odradite servis kod bilo kog majstora, pa cak i sami, s tim da vam on lepo upise sta je sve uradjeno (sto mora da bude u skladu sa onim sto je predvidjeno), sacuvajte racune od originalnih delova i to je to.
Naravno da ce vam u auto kuci reci da to tako ne moze :)

Sto se tice produzene garancije, one preko 2 godine (odnosno po zakonu o zast. potrosaca to je ustvari tek garancija), tu se takodje postavlja pitanje da li prodavac sme da vas uslovljava da sve radite kod njega. Koliko se secam, u pitanju je zakon o obligacionim odnosima, koji zabranjuje takva uslovljavanja.

Mozda ne bi bilo lose zapitati neko od udruzenja za zastitu potrosaca kakvo je njihovo misljenje, odnosno misljenje nadleznog ministarstva i inspekcije.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
kosmajac
Poruka: 299
Član foruma od: ponedeljak, 7. sep. 2009. u 11:08h

Re: potrošnja FORD FOKUS Ecoboost 1.0 benz???

Poruka od kosmajac » petak, 21. nov. 2014. u 08:08h

@mbole,vredi se raspitati i razmisliti

Avatar korisnika
dule0911

 
Poruka: 13582
Član foruma od: utorak, 17. feb. 2009. u 03:07h
Lokacija: Thun - Leštane

Re: potrošnja FORD FOKUS Ecoboost 1.0 benz???

Poruka od dule0911 » petak, 21. nov. 2014. u 09:39h

Bole, tehnicki jesi u pravu, ali seti se da zivimo u Srbiji. Znam da kod racunarskih komponenti od kako je uveden taj nov zakon mozes sa istim samo da obrises dupe ako dodje do nekog veceg problema, ako hoces to relativno brzo da resis. Opet, racunarske komponente su jeftine i ne isplati se placati advokata za takav spor, za auto bi u zavisnosti od kvara bilo isplativo, ali opet ne sumnjam da bi i ovlasceni servis imao dobre advokate.

Inace se potpuno slazem, da su moje pare i da sad kupim nov Ford svakako ga ne bih odrzavao u Grandu, makar to znacilo probleme ako budem imao kvar za vreme trajanja garancije. Prosto, ne zelim da neko svojim znanjem i nestrucnoscu upropasti ono sto sam zaradio, a sa njihovim odrzavanjem to definitivno rade (nece ga upropastiti u garantnom roku, ali na vecoj km ce se primecivati).
Fiesta!!

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14393
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: potrošnja FORD FOKUS Ecoboost 1.0 benz???

Poruka od mbole » petak, 21. nov. 2014. u 09:48h

Skoro su bile izmene zakona (cini mi se da vaze od nove godine).
Koliko se secam, glavne izmene su napravljene upravo u delu gde inspekcija nije imala nadleznost, nego je maltene sve moralo na sud. Tako da bi trebalo da je sada manje problema pri ostvarivanju prava.

Rasciscene su i neke gluposti tipa da su prodavci zahtevali originalnu ambalazu prilikom reklamacije (sada eksplicitno pise u zakonu da ne moras).
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
Vladan
Poruka: 1529
Član foruma od: nedelja, 9. okt. 2011. u 14:06h
Lokacija: Beograd; Ford Fusion 1.4TDCi 2006

Re: potrošnja FORD FOKUS Ecoboost 1.0 benz???

Poruka od Vladan » petak, 21. nov. 2014. u 14:13h

Sada traze ambalazu samo ako bez obrazlozenja vracas u prvih 7 dana. Ne znam da li je po zakonu, ali u praksi je tako. Da bi lakse uvalili sledecem, po punoj ceni.


Sent from VladanMovies on YouTube

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14393
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: potrošnja FORD FOKUS Ecoboost 1.0 benz???

Poruka od mbole » petak, 21. nov. 2014. u 14:49h

Ta odredba, da ne mora da se vrati ambalaza, je vezana iskljucivo za reklamaciju (to jest resavanje nesaobraznosti ili garancije).

Povracaj robe po zelji kupca, to jest odustanak od ugovora, nije pokriven ovom odredbom, sto je po meni sasvim normalno.

Ne vidim da se radi o nekom "uvaljivanju", posto potrosac moze da odustane bez obrazlozenja (recimo zeni se nije dopao mikser, zato sto je plav i ne slaze joj se sa kuhinjom, iako mikseru nista ne fali).
Ipak je ovo zakon o zastiti potrosaca, a ne zakon o maltretiranju trgovaca :)
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Odgovori

Povratak na „Održavanje i servisi“