Grand Motors banner
Auto otpad Sole banner Led Shop banner
Knežević Enterijer banner Faber auto delovi banner

Focus 1.8 TDDI - mali i veliki servis

Redovna održavanja, servisiranja, delovi.
Nije mesto za kvarove.

Moderator: Dragomir

zoran036
Poruka: 48
Član foruma od: sreda, 3. okt. 2012. u 18:46h
Lokacija: Raska

Focus 1.8 TDDI - mali i veliki servis

Poruka od zoran036 » četvrtak, 4. okt. 2012. u 15:50h

Postovani, pre desetak dana sam kupio svoj prvi automobil, izabrao sam Ford Focus 1.8 TDDI, 2000 godište... Auto je uvezen iz Italije, preso je 160 000 (tako pise). Drug koji se razume pomalo u automobile mi je odmah promenio filtere za naftu, vazduh i ulje kao i novo ulje. Sipao mi je neko mineralno ulje a ja negde na ovom forumu nadjoh da se u njega sipa 5w-30 (sintetika ili polusintetika, nisam siguran. E sta sad ja da radim, da vozim ili da odmah to ulje menjam???

Sta bih jos trebao uraditi a da me ne kosta puno? Da promenim zupčasti? Rekose da ako se ne čuje ne moraju španeri...

Kako da znam da li se u hladnjaku nalazi cista voda ili sta vec treba da bude? Da istocim to i sipam sta vec treba...
Inače,sa autom sam prezadovoljan.
Sad znam da nista ne znam!

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Focus 1.8 TDDI - mali i veliki servis

Poruka od BojanM » četvrtak, 4. okt. 2012. u 17:01h

Koje je to "neko" ulje koje je sipao, to je prilično bitan podatak za bilo kakav savet (menjati ili ostati pri njemu)...

Ako nisi siguran kada su promenjeni kaiševi, španeri i sl. pametnije je promeniti ih i preventivno (menja se kompletno).

U automobilima se već bezmalo 30 godina preporučuje da i zimi i leti bude antifriz mešavina (50% koncentrovani antifriz, 50% destilovana voda), pošto to čuva rashladni sistem od korozije i ima višu tačku ključanja od same vode.
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
Dex84
Poruka: 93
Član foruma od: subota, 19. feb. 2011. u 17:50h
Kontakt:

Re: Focus 1.8 TDDI - mali i veliki servis

Poruka od Dex84 » četvrtak, 4. okt. 2012. u 17:04h

koliko si ga platio?
za ta kola ide 5w-30 formula.
neka ti pogledaju pk kaiševe i vodenu pumpu.
najbolje je kombinacija 50%voda-50%antifriz, a to ti svaki serviser može proveriti i izmeriti.
POŠTUJ SAOBRAĆAJNE PROPISE!!!
Slika

Avatar korisnika
dusan80
Poruka: 293
Član foruma od: sreda, 9. nov. 2011. u 22:46h
Lokacija: Banja Luka

Re: Focus 1.8 TDDI - mali i veliki servis

Poruka od dusan80 » četvrtak, 4. okt. 2012. u 17:58h

Zupčasti promjeni obavezno sa španerom! To dvoje se uvijek mjenjaju zajedno bez obzira ko ti šta govorio! Promjeni ga što prije i onda si miran. Što se tiče antifriza u tvog forda ide "crveni" (G12), ako ga budeš mjenjao prekontroliši i vodenu pumpu. Pozdrav!
Zamalo da se oženim al' srećom zasro' sam na vrijeme!!

zoran036
Poruka: 48
Član foruma od: sreda, 3. okt. 2012. u 18:46h
Lokacija: Raska

Re: Focus 1.8 TDDI - mali i veliki servis

Poruka od zoran036 » četvrtak, 4. okt. 2012. u 22:13h

Proveriću sutra u prodavnici u kojoj smo kupili tačno o kom se ulju radi, mislim da sam ga platio 540 dinara po litru. Sipali smo 5 litara...
Sad znam da nista ne znam!

zoran036
Poruka: 48
Član foruma od: sreda, 3. okt. 2012. u 18:46h
Lokacija: Raska

Re: Focus 1.8 TDDI - mali i veliki servis

Poruka od zoran036 » petak, 5. okt. 2012. u 20:23h

E ovako, sipali smo 5 litara Mobil 15W-40 ulja. E sad, da li ja da teram tako i malo cesce nego obicno menjam ulje ili da ga odmah zamenim za gore pomenuto? Negde procitah da posle mineralnog ne smem da sipam sitenticko.
Sad znam da nista ne znam!

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Focus 1.8 TDDI - mali i veliki servis

Poruka od BojanM » petak, 5. okt. 2012. u 20:36h

Promeni ulje smesta, a ako si siguran da je sipano mineralno (ima MNOGO 15W40 ulja koja pravi Mobil) poželjno bi bilo i ispiranje motora nekim sredstvom, pre sipanja svežeg ulja. Kupi original Ford ulje, ono bar nije preskupo, a ima ga kojekuda... bar sto puta je skuplje reparirati motor nego dati 500 kinti više za odgovarajuće mazivo.

I uz dužno poštovanje tvom drugu, ne bi bilo loše i da promeniš "majstora" i da ti auto održava neko ko se bar malo razume u Fordove, ili bar da kao osnovni minimum konsultuje neki katalog (npr. AutoData) za precizne podatke.

P.S. Inače, nije Mobil loše ulje, imaju oni i specijalizovana ulja za Ford vozila... samo je gradacija i tip koji si sipao potpuno pogrešan.
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

Avatar korisnika
totti
Poruka: 8536
Član foruma od: ponedeljak, 1. nov. 2010. u 11:54h
Lokacija: Novi Beograd

Re: Focus 1.8 TDDI - mali i veliki servis

Poruka od totti » petak, 5. okt. 2012. u 20:39h

BojanM piše:Promeni ulje smesta...

I uz dužno poštovanje tvom drugu, ne bi bilo loše i da promeniš "majstora" i da ti auto održava neko ko se bar malo razume u Fordove, ili bar da kao osnovni minimum konsultuje neki katalog (npr. AutoData) za precizne podatke.
thumbsuph
Slika

zoran036
Poruka: 48
Član foruma od: sreda, 3. okt. 2012. u 18:46h
Lokacija: Raska

Re: Focus 1.8 TDDI - mali i veliki servis

Poruka od zoran036 » petak, 5. okt. 2012. u 21:08h

Hvala vam na odgovorima.
Čovek što vise pita u većoj je nedoumici. Jos dva majstora su mi rekla da mogu tako da vozim ali da promenim ulje na 5 hiljada... :)
A čime bih mogao da isperem motor?
Hvala u svakom slučaju.
Sad znam da nista ne znam!

Avatar korisnika
totti
Poruka: 8536
Član foruma od: ponedeljak, 1. nov. 2010. u 11:54h
Lokacija: Novi Beograd

Re: Focus 1.8 TDDI - mali i veliki servis

Poruka od totti » petak, 5. okt. 2012. u 21:45h

Pitaj ti te majstore koliko je zdravo za, recimo, turbinu da se vozi sa tim uljem...
Slika

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Focus 1.8 TDDI - mali i veliki servis

Poruka od Markedjani » petak, 5. okt. 2012. u 21:51h

I to po onako... debljem minusu thumbsuph
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Focus 1.8 TDDI - mali i veliki servis

Poruka od BojanM » petak, 5. okt. 2012. u 22:06h

Slika
Ili neko drugo sredstvo, šta već ima da se nabavi kod tebe "u lokalu"... Wurth, Liqui Moly itd. Raspitaj se po prodavnicama.
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

zoran036
Poruka: 48
Član foruma od: sreda, 3. okt. 2012. u 18:46h
Lokacija: Raska

Re: Focus 1.8 TDDI - mali i veliki servis

Poruka od zoran036 » petak, 5. okt. 2012. u 22:24h

Hvala puno.
Znaci istacem i ispiram motor...
A sta mislite da sipam Mobil 5w-30? Malopre kad sam prodavcu pomenuo to on je zacudjeno gledao i rekao "uh pa ne ide cista sintetika u auto star 12 godina"
Sad znam da nista ne znam!

Avatar korisnika
Markedjani
Predsednik kluba
Predsednik kluba
Poruka: 21091
Član foruma od: petak, 10. okt. 2008. u 11:14h
Lokacija: Bg-Cerak

Re: Focus 1.8 TDDI - mali i veliki servis

Poruka od Markedjani » petak, 5. okt. 2012. u 22:32h

Ja u svoj auto star još malo pa 20 godina sipam 5w30 punu sintetiku... pusti ti te seoske priče.

Imaš raznoraznih Mobil 5w30 ulja... trebaš naći ono koje odgovara Fordovim standardima.
Slika
Venetia Red, '81 Ford Taunus 1.3
Diamond White, '91 Ford Sierra 2.0 DOHC 4x4
Vozim besan auto od 1000 maraka!

zoran036
Poruka: 48
Član foruma od: sreda, 3. okt. 2012. u 18:46h
Lokacija: Raska

Re: Focus 1.8 TDDI - mali i veliki servis

Poruka od zoran036 » petak, 5. okt. 2012. u 22:37h

Da da, procitao sam malopre na ovoj flasi, mislim negde na dnu, oznaku Ford
Sad znam da nista ne znam!

Avatar korisnika
Neša
VIP
Poruka: 5031
Član foruma od: sreda, 8. apr. 2009. u 17:51h
Lokacija: Прокупље

Re: Focus 1.8 TDDI - mali i veliki servis

Poruka od Neša » subota, 6. okt. 2012. u 00:08h

Nema potrebe za tako skupim uljem,može i Elf ili Total 5-30 i obavezno novi filter ulja. Ulje ostaviš da se dobro ocedi i sipaš novo ulje ali 5,5 litara. Ja ne bih ispirao motor.
Ford MONDEO mk3 1.edition
Duratorq DI 16v

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14432
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Focus 1.8 TDDI - mali i veliki servis

Poruka od mbole » subota, 6. okt. 2012. u 03:05h

Ne pise ti u profilu odakle si (a mene mrzi da pretrazujem tvoje postove), pa ne znam sta imas od prodavnica u okolini, al imam utisak da nekako bezis od originalnog fordovog ulja. Verovatno racunas da je skupo.
Naprotiv ima vise nego razumnu cenu, reda 600-tinak din/litru (bar je tu negde bilo kad sam zadnji put kupovao i to na najskupljem mestu to jest u Grandu).

"majstorluk" zvani: u stariji motor ide "gusce" ulje, je teska glupost i prica onih koji za pocetak i nisu bas sigurni sta je viskozitet, a kad dodjemo do multigradnih ulja tu nemaju predstavu o cemu se radi. Pipanje prstima, i gledanje kao tece nemaju veze s mozgom.
I u motor koji je presao 1.000.000Km ide isto ulje koje je islo kad je izasao iz fabrike.

Menjaj pod hitno.

160.000 za auto koji je 12 godina vozen u Italiji zaboravi. Svi automobili koji se uvezu u ovu drzavu su presli tu negde oko 160.000 :) Jedino ako bas volis da lazes samog sebe...

Posto nemas predstavu kada je i sta radjeno na autu (i da su ti rekli, cim su te lagali za kilometrazu, pretpostavljas da su te lagali i za sve ostalo), obavezno promeni kompletan set zupcastog. Havarija koja nastaje usled njegovog pucanja je grdna, toliko da je cesto isplativije kupovati drugi motor.
Kada vec menjas zupcasti, promeni i PK kaiseve, posto su ruke iste (koliko se secam na tom motoru da bi promenio zupcasti, majstor mora da skine PK, a sasvim mu je sve jedno koji ce da vrati nazad, nov ili stari).

Antifriz takodje zameni obavezno. Ide zima (a po prognozama bice lepo ladno). Nije jedino merilo antifriza koliko nisku temperaturu moze da izdrzi. Antifriz je u sustini jako korozivan, ali u sebi ima inhibitore, koji ga sprecavaju da nagriza sistem za hladjenje. No ti inhibitori imaju "rok trajanja", tako da se antifriz menja i nakon nekog vremnskog perioda, pa sve da je auto samo stajao u garazi (koliki je vremenski period, zavisi od proizvodjaca i pise na kutiji, a posto ti pojma nemas sta je unutra...)

Filtere menjaj redom (narocito onaj od nafte).

I u zdravlje da te sluzi thumbsuph
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
totti
Poruka: 8536
Član foruma od: ponedeljak, 1. nov. 2010. u 11:54h
Lokacija: Novi Beograd

Re: Focus 1.8 TDDI - mali i veliki servis

Poruka od totti » subota, 6. okt. 2012. u 07:54h

I samo da dodam:


:D
Slika

zoran036
Poruka: 48
Član foruma od: sreda, 3. okt. 2012. u 18:46h
Lokacija: Raska

Re: Focus 1.8 TDDI - mali i veliki servis

Poruka od zoran036 » subota, 6. okt. 2012. u 11:22h

Ok, menjam kaiseve, antifriz...
Filtere za naftu i vazduh sam vec promenio.
Sto se ulja tice, iz Raške sam tako da ovde sigurno necu naci original Fordovo ulje... Ako kazete da je ovo Mobil 5w30 skupo, koje onda da sipam a da mogu da ga nadjem u bilo kojoj radnji?
Sad me malo zbuniste oko ispiranja motora, da li da ga ispiram ili samo da čekam da se dobro iscedi ovo mineralno koje je u njemu 10 dana i sa kojim sam presao oko 100 kilometara.
Sad znam da nista ne znam!

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14432
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Focus 1.8 TDDI - mali i veliki servis

Poruka od mbole » subota, 6. okt. 2012. u 14:56h

Goran Mond http://www.fordclubserbia.org/forum/vie ... f=61&t=321 koliko znam salje brzom postom, a to bi trebalo da te za kanticu od 5l kosta dodatnih oko 200-300 din.

Sto se tice ispiranja, mozda nije obavezno, al sigurno nece da mu skodi.
Posto takodje nemas pojma sta je sipano unutra, koliko redovno je sipano, kada su menjani filteri ulja, da li je to redovno radjeno... ja bi ga na tvom mestu isprao.
Flasica ovog sredstva ne kosta nesto preterano, jednostavno je za upotrebu, a isterace sav eventualno postojeci talog.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
BojanM
BOFH
BOFH
Poruka: 7123
Član foruma od: četvrtak, 5. avg. 2010. u 14:19h
Lokacija: Kladovo

Re: Focus 1.8 TDDI - mali i veliki servis

Poruka od BojanM » subota, 6. okt. 2012. u 16:56h

Ako u Kladovu (varoš uporedive veličine) imamo bar dve radnje gde može da se kupi Ford ulje, onda šta da ti kažem... Mada, ja i pored toga naručujem sa strane jer me i sa poštarinom izađe nešto jeftinije. Tebi Kraljevo nije predaleko, možda mogu da ti stave na autobus pa da ti bude još jeftinije.

Ako ti je lokalno dostupno neko drugo ulje "sa imenom" koje zadovoljava iste standarde kvaliteta a cena mu je uporediva (do recimo 650 dinara) uzmi onda to... obr. paž. samo da nije dovoljno da piše Ford na kantici, jer za različite generacije Ford motora idu i različiti standardi ulja. Od Mobil ulja ima tačno jedno koje je odgovarajuće: Mobil Super 3000 Formula FE 5W-30 (http://www.mobil.co.uk/UK-English-LCW/c ... -5w30.aspx).

U tome je (jedna od) prednost(i) Ford ulja, ne moraš puno da razmišljaš da li je ulje koje sipaš adekvatno za tvoj motor.
pozdrav, Bojan

Slika
Anybody going slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac... -- George Carlin

zoran036
Poruka: 48
Član foruma od: sreda, 3. okt. 2012. u 18:46h
Lokacija: Raska

Re: Focus 1.8 TDDI - mali i veliki servis

Poruka od zoran036 » nedelja, 7. okt. 2012. u 14:33h

Kontaktirao sam Gorana (Mond):
Ulje Ford 5w30 600 din litar
Filter ulja Filtron 600 din,Ford original 1200 din
Set zupcastog INA Nemacki 4800 din
PK Kais Ford original 1700 din

Naručiću ovo, uz sredstvo za ispiranje motora, i antifriz (negde procitah da ide G12 i destilovana voda u razneri 1:1) to cu pronaci i kod mene u lokalu...
E sad, uz taj "set zupcastog" idu kais i spaneri ili ne? Nekoliko ljudi mi je reklo da ne moram menjati spanere ako se ne cuje kais i da to mogu kanije nezavisno od kaisa...

Hvala vam puno na savetima! Ja cu biti slobodan da se obratim za pomoć kad god mi bude bilo potrebno :)
Sad znam da nista ne znam!

Avatar korisnika
bojan_kv
Poruka: 1309
Član foruma od: četvrtak, 11. mar. 2010. u 20:52h
Lokacija: Beograd

Re: Focus 1.8 TDDI - mali i veliki servis

Poruka od bojan_kv » nedelja, 7. okt. 2012. u 16:47h

Set zupcastog podrazumeva kais i spaner. I to menjas u kompletu. 5000 din. nije mnogo u odnosu na stetu koju moze da napravi pucanje zupcastog. Mani se takvi saveta, lepo su te i za ulje savetovali. Ako dolazis do Kraljeva, u Delmaxu sam ja kupio set zupcastog Dayco za 3200 din pre jedno 3-4 meseca, mada ne verujem da se cena nesto drasticno promenila :)
Ford focus mk1 rest. '02, 1.8tdci 85 KW (115KS) 04.2011-07.2019
Ford focus C-Max' 06,1.6 tdci 80KW 09.2019-

Avatar korisnika
mbole
Poruka: 14432
Član foruma od: ponedeljak, 6. jun 2011. u 23:09h
Lokacija: Bataja

Re: Focus 1.8 TDDI - mali i veliki servis

Poruka od mbole » nedelja, 7. okt. 2012. u 22:58h

Vec ti je nekoliko puta napisano da se zupcasti menja zajedno sa spanerom (ili spanerima ako ih ima vise). Pomalo vredja konstantno ponavljanje istog pitanja: a jel bas moram i spanere, rekli su mi... bla bla...

Nama ovde, ni iz dzepa ni u dzep, a ti ako neces da prihvatis savet, nemoj ni pitati. Najjeftijie (za sada) je da ne uradis ama bas nista. Teraj pa dok ne crkne, Al posle nemoj da se nama jadas.

A taj sto te uci, ili hoce dva puta da uzme novce za ruke (posto isto kostaju ruke i da ti zameni kais i spaner i da ti zameni samo spaner), ili je pravnik koji zamislja da se razume u sve na svetu pa i u mehaniku, a ustvari ne razume se ni u pravo, vec je samo nadobudan.
Mondeo, Mk2, 1998, 1.8TD, Ghia, naftarica je naravno karavan

Avatar korisnika
mladenovic73
Poruka: 64
Član foruma od: ponedeljak, 30. jul 2012. u 11:53h
Lokacija: Fiji
Kontakt:

Re: Focus 1.8 TDDI - mali i veliki servis

Poruka od mladenovic73 » utorak, 12. feb. 2013. u 20:56h

Potrebno mi je vase misljenje,treba da menjam zupcasti sa spanerom pa me interesuje kog proizvodjaca preporucujete i koja bi bila cena?Pozdrav thumbsuph
Fokus 1.8 TDCi MK2 2006

Odgovori

Povratak na „Održavanje i servisi“